TopTip

Pripravujeme sa na duchovnú obnovu

Pripravujeme sa na duchovnú obnovu zdroj foto: pexels.com

Duchovné cvičenia pred Vianocami s Mons. Jánom Kubošom budú na vlnách Rádia LUMEN od 18. do 20. decembra. Naša duchovná príprava sa začína už na prahu adventu.

Mons. Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy nás povedie nielen samotnou duchovnou obnovou, ale aj celou prípravou na vianočné sviatky. Zamyslenia na adventné nedele odvysielame vždy v nedeľu ráno krátko po 8:00. Nájdete ich aj na našom webe, kde sa k nim môžete aj v priebehu týždňa neustále vracať. Zároveň vás pozývame aj na večernú modlitbu posvätného ruženca o 19:00 s úmyslom od biskupa Jána Kuboša. 

Zamyslenie Jána Kuboša na 1. adventnú nedeľu:

Milí poslucháči Rádia LUMEN!

Dnešnou nedeľou vstupujeme do Adventného obdobia, ktoré je časom prípravy na radostné slávenie Narodenia Pána. Ním si pripomíname prvý príchod Božieho Syna medzi ľudí. V liturgickom slávení na to poukazujú zvlášť dni od 17. do 24. decembra. Dovtedy - do 17. decembra - však dni Adventu zameriavajú našu myseľ na očakávanie druhého Kristovho príchodu – na konci vekov. Z týchto dvoch dôvodov je Adventné obdobie časom nábožného a radostného očakávania. Aj v tomto je akoby kus symboliky: po nábožnej a kajúcej príprave sa stupňuje radosť až po jej ľudské naplnenie, ľudskú plnosť radosti – ako ju prežívajú deti na Vianoce. A presne k tomuto nás Cirkev vedie: aby sme nábožným životom a pokáním dosiahli  plnosť radosti pri druhom Kristovom príchode na konci čias. Tu chcem pripomenúť, že pre človeka je čas „vypnutý“ po skončení jeho pozemskej púte. Moment smrti človeka je teda koncom plynutia jeho času. Preto chceme aj tento čas Adventu vnímať ako vzácny Boží dar a čo najlepšie ho využiť. Tak nám bude motiváciou, aby sme čo najlepšie využili každý deň nášho pozemského života, ktorý nám náš Stvoriteľ pripravil ako čas milosti.

Refrén dnešného responzóriového žalmu nám pripomína obnovu, ku ktorej nás Cirkev pozýva: Bože, obnov nás, rozjasni svoju tvár a budeme spasení. Našej duchovnej obnove pred Vianocami každý deň tohto obdobia nábožnosti a radostného očakávania – a osobitne v nedele – sa budeme zamyslením a modlitbou pripravovať na samotnú rozhlasovú duchovnú obnovu vo vysielaní Rádia LUMEN, ktorá bude v dňoch 18. až 20. decembra. Na začiatku tejto cesty je nám adresovaná výzva k bdelosti: Majte sa na pozore, bdejte, lebo neviete, kedy príde ten čas.... A čo hovorím vám, hovorím všetkým: Bdejte!“ Počas dňa s bdelosťou problém nebýva. Naopak, oveľa náročnejšie je zachovať bdelosť, večer, o polnoci, zavčas ráno (za spevu kohúta) alebo ráno po náročnej noci. Bdieť znamená vytesniť tmu. Preto si bdejúci človek, napríklad strážnik, pomáha svetlom. Ak je pre kresťana tma symbolom zla a hriechu, tak bdieť znamená napĺňať sa svetlom milosti, teda konaním dobra a pokáním. Aj preto je liturgická farba tohto obdobia fialová – aby nám pripomínala pokánie. Na druhej strane – ten, kto nás obnovuje, je Boh sám. Ak rozjasní svoju tvár nad nami, tak jas Jeho svetla úplne vytesní tmu z nášho života, z našich vzťahov. Preto: aj v nasledujúce dni tohto posvätného obdobia: Na neho hľaďme a budeme žiariť... a tvár nám nesčervenie hanbou! S vierou teda zažnime svetlo prvej adventnej sviece pri každej modlitbe v našich rodinách či spoločenstvách. Nech táto obnova bude obnovou, ktorá rozjasní naše tváre nielen na sviatok narodenia Pána, ale pomôže nám dosiahnuť blažené videnie rozjasnenej Božej tváre v nebi. Amen.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.