TopTip

Rusi sa majú postaviť za Kremeľ

Rusi sa majú postaviť za Kremeľ zdroj foto: pexels.com

Moskovský patriarcha Kirill vyzval svojich krajanov, aby sa postavili za štátne vedenie. „Nech nám Pán Boh v tejto ťažkej dobe pre našu vlasť pomôže zjednotiť sa, aj okolo štátnych orgánov,“ povedal v nedeľu na bohoslužbe najvyšší predstaviteľ ruskej cirkvi. Zároveň vedenie Ruska má prejaviť zodpovednosť za svoj ľud a slúžiť mu.

„Po tom bude náš ľud mať skutočnú solidaritu a schopnosť odraziť vonkajších aj vnútorných nepriateľov a formovať náš život tak, aby v tomto živote bolo čo najviac dobra, pravdy a lásky,“ citovala cirkev ďalej z Kirillovej kázne na svojom online portáli.

Moskovský patriarcha je blízkym spojencom šéfa Kremľa Vladimira Putina. Kirill začiatkom marca ospravedlňoval vojnu Ruska proti Ukrajine ako „metafyzický boj“ dobra proti zlu zo Západu. Pred týždňom na bohoslužbe v hlavnom chráme ozbrojených síl požiadal vojakov, aby splnili svoju prísahu. Mali by byť ochotní položiť svoj život za svojich blížnych, ako hovorí Biblia.

V zahraničí sú ostro odsudzované mnohé Kirillove výroky o vojne. V Rakúsku napríklad teológ Paul Zulehner kritizoval podporu Ruskej pravoslávnej cirkvi pre politiku Kremľa ako „čin cirkevného vedenia v rozpore s evanjeliom“. Je „tragické“, že cirkev v Božom mene  ospravedlňuje „útočnú vojnu, ktorá porušuje medzinárodné právo“, „požehnáva ikonami obzvlášť kruté jednotky a vojnu vykladá ako križiacku výpravu proti dekadentnému Západu“.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.