TopTip

Severoamerickí biskupi vyzývajú na obrat v zbraňovej politike

Severoamerickí biskupi vyzývajú na obrat v zbraňovej politike zdroj foto: pexels.com

Katolícki biskupi v Spojených štátoch sú zhrození z masakra na základnej škole v štáte Texas. „Príliš veľa streľby na školách, príliš veľa vrážd nevinných,“ povedala v prvej reakcii v utorok hovorkyňa Biskupskej konferencie Chieko Noguchiová. „Každý z nás musí vstúpiť do seba a hľadať spôsoby, ako môžeme urobiť viac, aby sme pochopili túto epidémiu zla a násilia, a poprosiť našich volených predstaviteľov, aby nám pomohli pri konaní.“ Biskupi vyzvali ľudí, aby sa pripojili k modlitbe za obyvateľov v Uvalde, kde sa masaker odohral.

Arcibiskup v texaskom meste San Antonio Gustavo Garcia-Siller prišiel do Uvalde bezprostredne po tom, ako sa udalosti dostali na verejnosť. Zábery v amerických médiách ho ukazovali pred nemocnicou a pred miestnym komunitným centrom, kde sa pokúšal poskytovať útechu zúfalým ľuďom. Arcidiecéza tu bude pre rodiny obetí a „urobí všetko, čo je potrebné“, povedal biskup Garcia-Siller v krátkom vyhlásení pred zástupcami médií. Ešte v ten večer slávil omšu v Uvalde. Predtým prostredníctvom sociálnych sietí vyzval na modlitby za obete a solidaritu.

Pre portál „Crux“ biskup Garcia-Siller kritizoval kult zbraní v Spojených štátoch a politikov, „ktorí vo všeobecnosti nemajú odvahu kontrolovať zbrane v krajine“. O páchateľovi, ktorý vraždy spáchal, nevieme veľa. „Ale nech je to akokoľvek, zbrane sú k dispozícii, ľudia zomierajú a zo zbraní sme urobili modly.“ „Modlíme sa a snažíme byť nablízku dotknutým ľuďom,“ dodal biskup Garcia-Siller. „Je to však systémový problém. Ľudí musíme chrániť.“

Severoamerickí biskupi v uplynulých rokoch opakovane požadovali prísnejšie zbraňové zákony. Len uplynulý týždeň v reakcii na extrémistický útok v supermarkete v Buffale a na streľbu v kostole v Kalifornii vyzvali na „rozumné a účinné formy regulácie nebezpečných zbraní“.

Obzvlášť jasný bol v stredu arcibiskup Chicaga kardinál Blaise Cupich. „Právo nosiť zbraň nebude nikdy dôležitejšie ako ľudský život. Aj naše deti majú práva. A naši volení zástupcovia majú morálnu povinnosť ich chrániť,“ žiadal Cupich na Twitteri a vyzval na prísnejšie zákony na kontrolu zbraní. „Predstavte si, že Vy by ste boli rodičom zastreleného dieťaťa v tejto škole. Predstavte si, že Vy by ste museli pochovať svoje dieťa.“

Podľa „Vatican News“ Cupich poukázal aj na to, že od piatka bude americká zbrojárska lobby NRA konať svoje každoročné stretnutie v Houstone – len 300 míľ východne od Uvalde. Len pred rokom guvernér Texasu podpísal zákon, ktorý umožňuje ľuďom „bez výcviku alebo licencie“ nosiť ručnú zbraň, sťažoval sa kardinál. Aj keď zatiaľ nie je známe, či atentátnik v Uvalde získal svoju zbraň vďaka tomuto zákonu, predsa len „vieme, že Amerika je zaplavená zbraňami. Máme viac zbraní ako obyvateľov,“ zdôraznil Cupich.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.