TopTip

Sloboda Stvoriteľa

Sloboda Stvoriteľa

Sväté písmo začína správu o stvorení sveta týmito slovami: „Na počiatku stvoril Boh nebo a zem“ (Gn 1, 1). Boh bol, je a vždy zostane „na počiatku“ všetkého stvoreného a všetkého, čo vznikne v čase. Evanjelista Ján píše o Bohu ako počiatku všetkého: „Ja som Alfa a Omega, hovorí Pán Boh, ktorý je, ktorý bol a ktorý príde, Všemohúci“ (Zj 1, 8). Svätý Irenej Lyonský píše, že všetky veci vyšli z rúk Boha, prostredníctvom Slova a Svätého Ducha (Proti herézam, IV, 20 1.3-4; V, 1,3: PG 7, 1122-1123).

Boh realizuje svoj plán stvorenia sveta prostredníctvom svojho Slova: „Buď svetlo! ... Buď obloha uprostred vôd“ (Gn 1, 3.6). Toto stvoriteľské Slovo sa zjavuje vo Svätom písme ako Boží Syn zrodený z Otca: „On je obraz neviditeľného Boha, prvorodený zo všetkého stvorenia ... On je pred všetkým a všetko v ňom spočíva“ (Kol 1, 15-17).

Boh tvorí slobodne; nič neobmedzuje jeho stvoriteľskú slobodu. Božia stvoriteľská činnosť sa vyjadruje v stvorení, vo vyvádzaní bytia z nebytia. Boh povoláva k bytiu to, čo neexistovalo a nemalo nevyhnutne existoval. Inými slovami, čo Boh povolal k existencii, to  nevzniklo z nejakej nutnosti. Sväté písmo nám nehovorí, ako svet vznikol. Namiesto toho Sväté písmo hovorí, kto (Otec), skrze koho (Slovo, Syn( a v kom (Svätý Duch) povolal tento svet k existencii. 

Boh je Stvoriteľ. To znamená, že Boh nielen stvoril svet, ale je vždy prítomný pri svojom stvorení a stále tvorí. Preto je stvorenie znamením a výrazom Božej stvoriteľskej lásky. Stvorenie je povolané odpovedať prostredníctvom ľudí na lásku láskou a túžiť po Bohu tak, ako Boh túži po ľuďoch. „Boh túži, aby po ňom túžili, a miluje, aby bol milovaný“ (Maxim Vyznávač, Kniha o sporných otázkach, 31: PG, 91, 1280).

Zdroj: Christ – our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Piccola casa ideale come cottage con giardino.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.