TopTip

Sloboda Stvoriteľa

Sloboda Stvoriteľa

Sväté písmo začína správu o stvorení sveta týmito slovami: „Na počiatku stvoril Boh nebo a zem“ (Gn 1, 1). Boh bol, je a vždy zostane „na počiatku“ všetkého stvoreného a všetkého, čo vznikne v čase. Evanjelista Ján píše o Bohu ako počiatku všetkého: „Ja som Alfa a Omega, hovorí Pán Boh, ktorý je, ktorý bol a ktorý príde, Všemohúci“ (Zj 1, 8). Svätý Irenej Lyonský píše, že všetky veci vyšli z rúk Boha, prostredníctvom Slova a Svätého Ducha (Proti herézam, IV, 20 1.3-4; V, 1,3: PG 7, 1122-1123).

Boh realizuje svoj plán stvorenia sveta prostredníctvom svojho Slova: „Buď svetlo! ... Buď obloha uprostred vôd“ (Gn 1, 3.6). Toto stvoriteľské Slovo sa zjavuje vo Svätom písme ako Boží Syn zrodený z Otca: „On je obraz neviditeľného Boha, prvorodený zo všetkého stvorenia ... On je pred všetkým a všetko v ňom spočíva“ (Kol 1, 15-17).

Boh tvorí slobodne; nič neobmedzuje jeho stvoriteľskú slobodu. Božia stvoriteľská činnosť sa vyjadruje v stvorení, vo vyvádzaní bytia z nebytia. Boh povoláva k bytiu to, čo neexistovalo a nemalo nevyhnutne existoval. Inými slovami, čo Boh povolal k existencii, to  nevzniklo z nejakej nutnosti. Sväté písmo nám nehovorí, ako svet vznikol. Namiesto toho Sväté písmo hovorí, kto (Otec), skrze koho (Slovo, Syn( a v kom (Svätý Duch) povolal tento svet k existencii. 

Boh je Stvoriteľ. To znamená, že Boh nielen stvoril svet, ale je vždy prítomný pri svojom stvorení a stále tvorí. Preto je stvorenie znamením a výrazom Božej stvoriteľskej lásky. Stvorenie je povolané odpovedať prostredníctvom ľudí na lásku láskou a túžiť po Bohu tak, ako Boh túži po ľuďoch. „Boh túži, aby po ňom túžili, a miluje, aby bol milovaný“ (Maxim Vyznávač, Kniha o sporných otázkach, 31: PG, 91, 1280).

Zdroj: Christ – our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.12.2021

  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine a záchranu bohuznámeho manželstva. Jano
  • O uzdravenie nevesty Janky a vnučky, o Božie požehnanie celej rodiny. (Anna)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.