TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Snubná láska je pravdivá a slobodná

Snubná láska je pravdivá a slobodná zdroj foto: pexels.com

Milovať jeden druhého bez pravdy a slobody je nemožné. V našich katechézach s Richardom Kucharčíkom z Teologickej fakulty KU v Ružomberku pokračujeme.

Dnes sa zameriame na to, že snubná láska má vlastnosť "pravdivá". A možno povedať, že radostná láska je tá, ktorá je pravdivá. Sv. Pavol vo Sv. písme hovorí, že láska sa raduje z pravdy. Ak žijem v manželstve, dávam sa výlučne tej osobe, ktorá mi bola zverená, ktorú som si vybral v manželstve. Manželia sú si vedomí toho, že ak chcú milovať pravdivo mali by veriť pravde o dobre. Byť verní pravde lásky znamená chcieť poznávať pravdu o láske. Akú koncepciu teda majú manželia pred sebou? Kde môžeme túto pravdu poznávať?

V dnešnej dobe sme stratili cit pre pravdu, ale ona je vpečatená v našich srdciach, len zanesená nánosmi dnešnej kultúry. Tu sa musíme spoľahnúť na rozum. Sme povolaní k tomu, aby sme pravdu hľadali. Každý z nás pozná príbeh samaritánky z Biblie. Na nej vidíme, ako pravda vyslobodzuje. Až keď sa dozvedela od Krista pravdu o sebe, až vtedy sa stala skutočne slobodnou. Kristus, ktorý je prítomný vo sviatosti manželstva zjavuje pravdu o láske. Manželia túto pravdu odhaľujú. 

Láska snubná je aj láskou, ktorá je "slobodná". Láska, ktorá sa dáva v pravdivej slobode. Pozrime sa na Krista, ako darúva svoje telo v slobode. Kristus v Getsemanskej záhrade sám vychádza v ústrety vojakom a pýta sa, koho hľadajú. A to je aj vlastnosť snubnej lásky - dávať sa slobodne. Sloboda je podmienkou lásky a láska bez slobody nie je možnou. Ak sa dnes opýtate mladého človeka, po akej láske túži, tak vám povie, že je to láska, ktorá je úprimná, ktorá je navždy. Človek vo svojej hĺbke vždy túži po dobre. A sloboda je to, že si slobodne volím dobro. Hovoriť o slobode neznamená hovoriť, že som "slobodný od ...", ako je to dnes moderné. Sloboda znamená byť "slobodný pre ...". Človek sa dáva slobodným naozaj len vtedy, keď sa daruje. 

Katechézy Richarda Kucharčíka si môžete v našom vysielaní vypočuť vždy v piatok po 14:00 v Lumenfóre. 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.