TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Snubná láska znamená darovať sa jeden druhému

Snubná láska znamená darovať sa jeden druhému zdroj foto: pexels.com

Dar, darca a obdarovaný. To sú tri základné témy uvažovania o snubnej láske. V našich katechézach s Richardom Kucharčíkom z Teologickej fakulty KU v Ružomberku pokračujeme.

Snubná láska, to je sebadarujúca láska. Sú tu tri základné témy - dar, darca a obdarovaný. Človek, ak chce darovať seba, musí v prvom rade sám seba pochopiť ako dar. Jeho telo a existencia sú predmetom - darom. Musí sám seba prijať ako dar a odhaľovať Boha, ktorý je darca. Čo je predmetom takéhoto daru? Je to telo, ale nie v zmysle predmetu, ale v zmysle existencie. Láska sa totiž vždy vyjadruje v tele, len prostredníctvom tela môžeme milovať. Telo je stvorené na to, aby vyjadrovalo lásku. V tele je táto logika daru vpísaná, človek nájde totiž sám seba iba v úprimnom sebadarovaní. 

Nezabudnime, že aj druhý má byť darom pre mňa. Ja som ten, kto prijíma dar od Boha (to je postavenie, v ktorom sme ako manželia). Cez toto darovanie sa spájame s Bohom ako darcom všetkých darov. Dar v podobe nášho manžela / manželky máme v prvom rade prijať. Ďalej sme za tohto človeka zodpovední a dokážeme na tento dar odpovedať svojim sebadarovaním. Sme si navzájom strážcami ľudskej dôstojnosti v každej žene a v každom mužovi. 

V snubnej láske dáva človek seba samého celého, nie len nejakú časť zo seba. Pýtajme sa ďalej, čo znamená takáto snubná láska? Manželia pri prísahe kladú prsty na kríž, teda chcú, aby ich láska bola taká, ako Kristova láska. Snubná láska na začiatku má charakter úplnosti, je výlučná, pre jednu osobu a navždy. Radostná láska je len tá, ktorá sa dáva celá - ako sa aj Kristus na kríži úplne odovzdáva. Snubná láska si zasnubuje celého človeka, nie iba nejakú jednu vlastnosť, ktorú si vážime na svojom manželskom partnerovi. Ak pominie nejaká kvalita - nejaká vlastnosť, nepominie láska. Preto je potrebná úplná láska. Ak manželia nedávajú všetko, sami robia lásku nepravdivou. K úplnosti patrí aj otvorenosť k plodnosti. Jej odmietanie, to je neúplná láska. Manželia, ktorí užívajú umelé prostriedky regulácie plodnosti zažívajú ochudobnenie. Takýto manželský akt nie je úplný a teda nie je pravdivý. Takto manželia zažívajú ochudobnenie aj na úrovni ich vzťahu s Bohom. 

Katechézy Richarda Kucharčíka si môžete v našom vysielaní vypočuť vždy v piatko po 14:00 v Lumenfóre. Najbližšie už v piatok 26. apríla. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.