TopTip

Spoločenský komentár: Ako ďalej pandémia

Spoločenský komentár: Ako ďalej pandémia zdroj foto: pexels.com

Predstavitelia odboru zdravotníctva nášho štátu pred niekoľkými dňami vyhlásili, že na Slovensku nastupuje nová omikronová vlna. V susedných krajinách a neďalekých štátoch západne od Slovenska začala nová pandemická vlna rásť už skôr.

U nášho najväčšieho obchodného partnera Nemecka, kam aj každý mesiac pravidelne cestujú za prácou tisíce Slovákov, nová vlna začala rásť už po Vianociach. Uplynul mesiac, a vlna v Nemecku stále rastie. Sedemdňová incidencia za 24. január dosiahla nové maximum. No tak, ako som uviedol pred 2 týždňami, doteraz platí, že napriek rastu pozitívnych v krajine stále klesá týždenný priemer úmrtí, rovnako aj počet obsadených lôžok intenzívnej starostlivosti.

Od polovice decembra sa v Nemecku uvoľňujú aj miesta pre pľúcnu ventiláciu. Zo sekvencie vzoriek z tejto krajiny je tiež zaujímavé, že omikron už prestáva byť v ostatných dvoch týždňoch dominantný a opäť sa zvyšuje zastúpenie variantu delta. Podobný stav badať aj v Španielsku, na rozdiel od Spojených štátov amerických, Spojeného kráľovstva alebo Francúzska, kde je zastúpenie omikronu teraz takmer výlučné.

Nemci majú celkom podrobné štatistiky, aj čo sa týka rozdelenia pozitívnych a hospitalizovaných nielen na zaočkovaných a nezaočkovaných, ale aj na tri vekové skupiny; od 12 do 18 rokov, potom od 18 do 59 rokov a napokon 60 rokov a vyššie. V prípade pozitivity je v ich štatistikách zaujímavé, že v ostatných týždňoch u mládeže zaočkovanej aj nezaočkovanej podobne rýchlo rástla tak pozitivita, ako aj hospitalizácie, hoci zaočkovaní mladí tvorili v oboch prípadoch menšiu skupinu.

U dospelých sa zasa pozitivita dostala na rovnakú úroveň tak u zaočkovaných, ako aj u nezaočkovaných s tým, že pozitivita u nezaočkovaných Nemcov takmer mesiac klesala, a u plne zaočkovaných dvoma aj troma dávkami od Vianoc rástla. Ešte markantnejšie je to vidno na hospitalizáciách. Kým u nezaočkovaných v Nemecku klesajú, u plne zaočkovaných bez tretej dávky rastú.

U nemeckých seniorov hospitalizácie klesajú už vyše mesiac tak u všetkých plne zaočkovaných, ako aj nezaočkovaných. Najväčšiu skupinu pozitívnych minulý týždeň v Nemecku tvorili ľudia od 5 do 50 rokov.

Ak by sa omikron šíril podobne aj na Slovensku, tak by sme nemali zažiť nápor na zdravotný systém, len ak výpadky zamestnancov pre dlhý čas karantény.

Aj nezaočkovaní by mohli dostať väčšiu mieru slobody, keďže omikron stiera pri šírení výhody očkovania. Rovnako u mnohých aj vďaka očkovaniu a nadobudnutej imunite po predchádzajúcich vlnách nespôsobuje také závažné problémy.

V súčasnej dobe sme sa na Slovensku dostali do takej situácie, že zdraví nezaočkovaní sa nedostanú do viacerých priestorov a kostolov a preto sedia doma. A zasa viacerí z tých, čo zaočkovaní sú, rovnako sedia doma, lebo sú v karanténe pre pozitívny test na koronavírus.

Nakoľko sú terajšie očkovacie látky účinné len niekoľko mesiacov a máme dostupné účinné antivirotiká vo forme tabletiek, povinné očkovanie pre určité skupiny už zrejme nebude potrebné. Spôsobilo by viac spoločenskej škody než úžitku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Beliebtes Haus mit Doppelgarage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.