TopTip

Spoločenský komentár: Automat

Spoločenský komentár: Automat Ilustračná fotografia

Na Slovensku sme sa ocitli v novej situácii. Naše životy budú vo veľkej miere ovplyvňovať pravidlá stanovené v Covid Automate. Ten sa pred niekoľkými dňami upravoval podľa aktuálnych potrieb. V čase, keď vznikal tento systém opatrení v spolupráci s mnohými slovenskými odborníkmi, ešte málokto predpokladal, ako sa vyvinie celá situácia s prebiehajúcou pandémiou.

Predstavitelia vlády zámer spustiť tento nástoj presunuli o mesiac so zrejmým zámerom, aby sme sa hneď na začiatku neocitli v najhoršej poslednej fáze. Hoci sa situácia po mesiaci so šírením nákazy podstatne utlmila a výrazne sa aj znížil počet potvrdených aktívnych prípadov, hospitalizovaných v nemocniciach je stále veľa, rovnako aj ťažko chorých, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť a špeciálne okysličovanie krvi.

Celonárodný Covid Automat sa tak spustil v najhoršom čiernom stupni. Našťastie sa implementácie jeho pravidiel neprebrala strojovo, aj napriek vysokému podielu infekčnejšej a smrteľnejšej varianty vírusu. Do prírody tak ľudia už v rámci okresu nepotrebujú mať aktuálny test a rovnako sa umožnilo aj časti škôlkarov a školákov vrátiť do kolektívu svojich spolužiakov.

Celonárodný skíning a následné spustenie automatu ale spôsobilo nemalé stresujúce situácie. A to nielen samotným občanom, alebo aj samosprávam, ale aj vláde, ktorá znova musela riešiť veci na poslednú chvíľu. Niekde pri plánovaní Covid Automatu sa musela stať veľká organizačná chyba, že napriek tomu, že sa už najmenej 3 týždne vedelo, že sa spustí 8. februára, neboli zabezpečené v dostatočnej miere mobilné odberové miesta. Regionálne úrady dali mnohým súkromným zriaďovateľom mobilných odberových miest povolenie ešte koncom januára, no víkendové testovanie pred spustením Automatu ostalo podobne ako skríning vo veľkej miere na pleciach samospráv.

Nakoľko väčšina okresov na Slovensku sa nachádza v dvoch najhorších stupňoch a mnohí rodičia a aj niektorí žiaci budú potrebovať testy nie staršie ako 7 dní ešte aj v červenom a svetlo červenom stupni, bolo by veľmi dobré, keby najneskôr do stredy boli občania informovaní o otvorení väčšieho počtu mobilných odberových miest, ktoré budú dostupné predovšetkým cez víkend.

Situácia v nemocniciach je stále vážna, uznanie si zasluhujú všetci tí, ktorí prikladajú ruku a pomáhajú v týchto dňoch našim zdravotníkom v prvej línii. Ak sa budeme správať všetci zodpovedne a budeme dodržiavať odporúčania, je tu veľká nádej, že už o niekoľko týždňov sa situácia významne zlepší a dôjde k postupnému uvoľňovaniu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.