TopTip

Spoločenský komentár: Inflácia

Spoločenský komentár: Inflácia zdroj foto: pexels.com

Slovensko zasiahla silná vlna zdražovania. V novodobej ére Slovenska, ktoré je ukotvené v spoločnom finančnom prostredí krajín platiacich eurom, sme takú mieru zdražovania ešte nezažili.

Vyše osempercentnú infláciu sme tu nemali už takmer 20 rokov. Spomedzi krajín eurozóny sú na tom s infláciou horšie už len Lotyšsko a Estónsko, kde úroveň inflácie má dvojcifernú hodnotu. V Estónsku je januárová inflácia s hodnotou 11,3 percenta o čosi lepšia v porovnaní s decembrovou infláciou na úrovni 12,2 percent.

Aj bohaté krajiny Eurozóny, ako Nemecko, Rakúsko, Taliansko a Španielsko, majú relatívne vysokú mieru inflácie, okolo 5 percent. Len Malte a Francúzsku sa zatiaľ darí držať infláciu pod 3 percentami.

Časy, keď mala eurozóna infláciu ani nie jedno percento, sa v tejto situácii zdajú byť v nedohľadne. Vysoká inflácia teraz trápi aj ostatné krajiny na svete, vrátane veľkých dodávateľov energií a/alebo nerastných surovín.

Nové členské krajiny Európskej únie, ktoré si pred vstupom museli prejsť ekonomickou transformáciou, poznajú tieto náhle zdražovania a vedia o účinných protimechanizmoch.

Poľská národná banka pred niekoľkými dňami stihla dvihnúť hlavnú úrokovú sadzbu už po piaty krát v priebehu ostatných 5 mesiacov na úroveň 2,75 percenta. Národné banky v Prahe a Budapešti začali úrokové sadzby dvíhať ešte skôr, počas letných mesiacov.

Úrokové sadzby začínajú dvíhať aj v Bukurešti, tam sa obávajú inflácie s dvojcifernými hodnotami, podobnej ako v Estónsku a Lotyšsku.

Z európskych krajín mimo Eurozóny zvýšila úrokovú sadzbu na rekordných takmer 5 percent susedná Česká Republika. Zvýšené úrokové sadzby síce zdražia hypotéky a pôžičky. Na druhej strane by sa mala v týchto krajinách stabilizovať hodnota meny a rovnako by sa mali stabilizovať a už ďalej nerásť ceny nehnuteľností.

My na Slovensku sme odkázaní na kroky Európskej centrálnej banky. U nás sú zatiaľ hypotéky a pôžičky lacné. Pozemky a bývanie u nás dosahujú rekordy. V najbližších mesiacoch zrejme zistíme, či to bol pre Slovensko dobrý nápad tak hlboko sa integrovať do európskych štruktúr.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande maison de famille avec cave, garage double et toit à pignon. L'accommodation de deux générations est possible.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.