TopTip

Spoločenský komentár: Liberálny fundamentalizmus

Spoločenský komentár: Liberálny fundamentalizmus

Žijeme vo veľmi turbulentnej dobe. Otvorenosť hraníc a ľahká dostupnosť informácií a komunikácie vedú k zrýchleniu výmeny poznatkov. Stávame sa bohatšími na informácie, objavy a skúsenosti. A tie sú častokrát sami osebe indiferentné, ale môžu nám poslúžiť na konania nielen dobra, ale aj zla. Rôzne poznatky môžu slúžiť celkovému dobru spoločnosti, ale aj jej štiepeniu, polarizácii a celkovej destabilizácii.

Najmä spoločenské vedy analyzujú rôzne kultúry a spoločnosti, skúmajú rôzne interakcie a spôsoby správania ľudí v špecifických situáciách. Zrodili sa rôzne teórie správania ako spôsobu hry, kde každý zúčastnený má obmedzené možnosti informácií. Ďalej existujú aj teórie o spôsoboch správania a rozhodovania na základe toho, či človek koná priamo vo vlastnom záujme, alebo ešte existuje medzistupeň sprostredkovateľa alebo zástupcu, ktorý má aj svoje osobné priority a ambície.

No vo vede zvykli byť po stáročia takmer konzistentné významové pojmy na opísanie tej istej situácie alebo javu, a nelíšili sa veľmi naprieč vedeckými disciplínami. V dnešnej špecializovanej spoločnosti toto už nie vždy platí. Napríklad slovo duša má svojský význam pre vývojára bicyklov a a pre teológa. Aj na človeka sa každá veda pozerá z iného aspektu. V medicíne ide o zdravie človeka, v biológii o fyziologickú stavbu a procesy, svojsky sa na človeka pozerá psychológia i pedagogika.

V našej technologicky a vedomostne vyspelej dobe nastáva problém vtedy, keď v tej istej vednej disciplíne sa ten istý významový pojem používa úplne rozdielnym spôsobom. Popisuje napríklad javy, ktorých výsledkom by malo byť vždy zhoršenie situácie, ale v skutočnosti to tak nie je.

Skupina piatich spoločenských vedcov vo svojom nedávnom vyhlásení k 1. výročiu vlády, ktoré pripadlo na 21. marca, pri menovaných nedostatkoch okrem iného tvrdí, že terajšia vláda vraj presadzovala ideológiu náboženského fundamentalizmu vo vybraných politikách a v návrhoch zákonov, čo je v rozpore s 1. článkom ústavy, ktorý hovorí, že štát sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Obvinenia z náboženského alebo kresťanského fundamentalizmu pritom v médiách zaznievajú opakovane.

Nejako to však nesedí. Snaha o lepšiu pomoc ženám, aby nešli na potrat z dôvodu chudoby, alebo nedávne zrušenie preplatenia takisto zabitia zdravého ešte nenarodeného dieťaťa v lone matky s vekom nad 40 rokov, vôbec neznie ako niečo výslovne náboženské alebo fundamentalistické či škodlivé pre našu spoločnosť, jej budúcnosť a udržateľnosť.

Pod pojmom fundamentalizmus či konkrétne náboženský fundamentalizmus sa ukrývajú iné pre celú spoločnosť škodlivé a v extréme až vražedné tendencie. Výsledkom protestantského fundamentalizmu v USA na sklonku 19. storočia boli ťažké konflikty medzi všetkými protestantskými denomináciami. Hinduistický fundamentalizmus v Indii a okolitých štátoch sa zas snaží aj pomocou spoločenského nátlaku a násilia obrátiť všetkých Indov na hinduizmus. Ovocie islamského fundamentalizmu sme mali možnosť vidieť počas ostatných rokov na teroristických útokoch a na praktikách tzv. Islamského štátu.

Fundamentalizmus je praktizovanie takej ideológie, ktorá odmieta akýkoľvek dialóg s iným presvedčením a silne vplýva aj na politické konanie. Hoci sa prejavy fundamentalizmu spájali desaťročia s nejakým náboženstvom, odborné práce vzniknuté v ostatných rokoch hovoria už aj o ideológii liberálneho fundamentalizmu. Ak chceme na Slovensku budovať stabilnú a fungujúcu spoločnosť, mali by sme vážiť slová. Aby sa z falošných obvinení z náboženského fundamentalizmu nevytváral priestor pre novodobú ideológiu taktiež deštruktívneho liberálneho fundamentalizmu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.