TopTip

Spoločenský komentár: Pomoc rodinám

Spoločenský komentár: Pomoc rodinám zdroj foto: pexels.com

Od začiatku veľkej vojenskej ofenzívy na Ukrajine uplynuli už tri mesiace. Odvtedy z krajiny utieklo až 6 miliónov ľudí. Tí, čo ostali, sú v permanentnom strese z obáv, či ich miesto sa nestane terčom ostreľovania. Stovky tisíc ľudí už stratili svoje domovy, o život prišli desiatky tisíc osôb.

Na územiach blízko bojových oblastí navyše nefunguje dobre zásobovanie. Mnohé tovary a pohonné hmoty sú na väčšine územia dostupné len vo veľmi obmedzenom množstve.

V porovnaní s ich situáciou sa na Slovensku toho až tak veľa nezmenilo. Netrpíme bezprostredným strachom z útoku, máme kde bývať, obchody sú plné. Netrpíme nedostatkom surovín alebo látok, hoci všetko zdraželo.

Kým ostatné vlády v okolitých krajinách už prijali obmedzenia na zmiernenie zdražovania, u nás sa koalícia nemohla dohodnúť na rozumnom riešení. Ide vždy o kompromis a zvažovanie adresnosti opatrení. Ak by vláda dala ľuďom do ruky príliš veľký balík peňazí, na jednej strane by hrozilo, že prilievaním peňazí spotrebiteľom by sa ešte viac urýchlila inflácia.

Na strane druhej by sa túto obrovskú sumu vláda snažila kompenzovať výrazným zdanením firiem a podnikov. V prípade nadnárodných spoločností by hrozilo ich odsťahovanie sa do zahraničia. Pracujúci by tak prišli o zamestnanie a štát o značnú časť daňových príjmov.

Pandemickú krízu a zdražovanie by pre nesprávne nastavené opatrenia mohla nasledovať nezamestnanecká kríza. Značná časť ľudí by stratila schopnosť splácať hypotéky a úvery. Šlo by o pomerne čierny scenár.

Terajší premiér Eduard Heger má však pravdu v tom, že podpora rodín s deťmi sa celé desaťročia zanedbávala. Predbehli nás aj naši severní a južní susedia. Už od začiatku školského roka, ktorý sa už o niekoľko týždňov skončí, rodičia čelili opätovnému zvyšovaniu poplatkov v školských a predškolských zariadeniach.

Navrhované zvýšenie rodinných prídavkov a daňového bonusu rodičom vo veľkej miere len vykompenzuje nárast výdavkov, ktoré za tento školský rok mali.

Ak sa obce a mestá obávajú, že by prišli o časť nárastu príjmov z podielových daní, mohli by časť získať späť, ak by sa sprostredkovane, alebo aj priamo, zapojili do ponuky mimoškolských aktivít, ak to dovoľuje zákon.

Radšej by mali investovať do lepšej budúcnosti našich detí než do výzdoby, alebo častých a nákladných kultúrnych podujatí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa de 4 habitaciones con buhardilla para una parcela estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.