TopTip

Spoločenský komentár: Spoločnosťou prehliadaní vdovci s deťmi

Spoločenský komentár: Spoločnosťou prehliadaní vdovci s deťmi zdroj foto: pexels.com

Dvadsiateho deviateho júna kresťania na celom svete oslavujú dve významné cirkevné osobnosti -  svätých apoštolov Petra a Pavla. Ako vieme z cirkevnej tradície, Peter bol ženatý a mal rodinu, zatiaľ čo Pavol žil spôsobom Bohu zasväteného života. Sám Pavol vo svojom prvom liste Korinťanom vyjadril svoju osobnú túžbu, aby všetci ľudia zostali slobodní, tak ako bol aj on. Siedma kapitola listu radí, ako treba žiť v manželstve, alebo ako zostať slobodný, no len málo píše Pavol o tom, ako žiť, ak rodič ostane sám s deťmi.

Sväté písmo síce pozná viacero príbehov o vdovách, no takmer vôbec sa nevyjadruje o vdovcoch. Príkazy pomoci sirotám a vdovám sa tiahnu naprieč celým Starým a Novým zákonom ako červená niť. Vo Svätom písme sú popri pravdách viery obsiahnuté aj tisícročné skúsenosti života ľudského pokolenia.

Tie potvrdzujú, že ak rodič ostane z najrôznejších príčin sám s malými deťmi, ocitá sa v značne nepriaznivej situácii. Aj najnovšie štatistiky z ostatných rokov potvrdzujú, že domácnosti s osamelým rodičom majú veľmi ťažké životné podmienky. Pandemická situácia a s ňou spojené mnohé obmedzenia a zvýšené nároky na jedného rodiča tieto podmienky len zhoršili.

Na Slovensku nie je táto skupina domácností oficiálne až tak vypuklá. Podľa údajov Štatistického úradu a Eurostatu tvoria osamelí rodičia s dieťaťom alebo deťmi na Slovensku iba 9 percent všetkých domácností. Minulý rok tejto skupine klesli príjmy o zhruba 10 percent. Pre zvýšené povinnosti pri výchove detí mali títo rodia už pred pandémiou nižšie príjmy než kolegovia na rovnakých pracovných pozíciách.

Podľa Eurostatu sa pre deti dokáže obetovať 33 percent všetkých matiek, u otcov sú to iba 4 percentá. Štatistické údaje v tomto ohľade potvrdzujú dejinné skúsenosti zachytené v Biblii, ktorá pomoc sirotám a vdovám spomína často, ale siroty a vdovcov nespomína.

Mnohí osamelí rodičia s deťmi tak majú dosť náročnú životnú situáciu, mnohí horšiu než mnoho seniorov. Napriek tomu sú často spoločensky prehliadaní. Napríklad aj pri nemožnosti uplatniť si akékoľvek zľavy. Aj na rodinné zľavy majú nárok iba dvaja rodičia s deťmi.

Ak chceme zlepšovať na Slovensku životnú úroveň, nemali by sme zabúdať aj na zlepšovanie životných podmienok skupín, ktoré budú utvárať našu spoločnosť o niekoľko rokov. Ak budeme budovať porozumenie a súdržnosť nielen naprieč majoritou a menšinami, ale aj naprieč generáciami, pôjde o investíciu, ktorá sa spoločnosti vráti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bungalow with a covered terrace.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.