TopTip

Sto rokov od vysviacky troch slovenských biskupov

Sto rokov od vysviacky troch slovenských biskupov TK KBS

Tento rok uplynie sto rokov od vysviacky troch slovenských katolíckych biskupov a sedemdesiat rokov od vykonštruovaného procesu s tromi slovenskými katolíckymi biskupmi. Nová generácia biskupov po roku 1989, a vôbec celá katolícka cirkev na Slovensku, dodnes čerpá a nadväzuje na ich dielo. Tieto výročia nás preto zaväzujú zostať vernými ich odkazu. Vo svojom vyhlásení to uviedol predseda Rady pre históriu pri Konferencii biskupov Slovenska, nitriansky biskup Viliam Judák. 

 

Prvá udalosť, vysviacka troch biskupov v Nitre trinásteho februára 1921, je podľa nitrianskeho biskupa Viliama Judáka udalosťou nádeje. Pripomína, že po prvý raz sa na pôde vtedajšej Československej republiky po skončení prvej svetovej vojny stali biskupmi Slováci pochádzajúci z nižších vrstiev. „Karol Kmeťko sa stal biskupom v Nitre, Marián Blaha biskupom v Banskej Bystrici a Ján Vojtaššák v Spišskej diecéze. Túto prvú trojicu biskupov možno označiť za budovateľskú. Dokázali v zložitých podmienkach útokov proti cirkvi obhájiť právo katolíkov na slobodný život a postaviť kresťanské hodnoty na pevný základ,“ uviedol biskup Viliam Judák.

 


Biskup Ján Vojtaššák žil spomedzi trojice biskupov najdlhšie. Bol priamym svedkom a znášal dôsledky tvrdého úderu komunistického režimu proti cirkvi. Stál sa základom novej trojice biskupov, a to biskupov trpiteľov a mučeníkov. „Táto trojica zložená z biskupov monsignora Jána Vojtaššáka, monsignora Michala Buzalku a monsignora Pavla Petra Gojdiča bola postavená pred komunistický súdny tribunál v Bratislave, obvinili ich z protištátnej činnosti, údajne velezrady, špionáže, vojenskej zrady a úkladov proti republike,“ pripomenul biskup Judák.


Počas vyšetrovania ich neľudským spôsobom týrali a nútili priznať sa k vymysleným obvineniam. Ján Vojtaššák dostal trest dvadsaťštyri rokov väzenia. Michal Buzalka a Pavol Peter Gojdič dostali doživotie. „Cieľom procesu bolo skompromitovať katolíckych biskupov, znemožniť ich v očiach vlastných veriacich, zastrašiť biskupov a zasiahnuť katolícku akciu na Slovensku,“ zdôraznil biskup Judák, ktorý je predsedom Rady pre históriu pri Konferencii biskupov Slovenska. „Biskup Pavol Peter Gojdič bol v roku 2001 vyhlásený za blahoslaveného. V prípade Jána Vojtaššáka a Michala Buzalku procesy blahorečenia pokračujú,“ dodal.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.