TopTip

Ťažko prehľadný boj o moc

Ťažko prehľadný boj o moc zdroj foto: pexels.com

Rímskokatolícky biskup miliónovej metropoly Alma-aty Jose Luis Mumbiela (52) kritizoval skreslené spravodajstvo o kríze v Kazachstane. Ide o „ťažko prehľadný boj o moc“, povedal v stredu v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru Kathpress.

Alma-ata je centrom nepokojov v tejto bývalej sovietskej republike. „Padali výstrely, odpaľovali sa granáty,“ referoval biskup o udalostiach uplynulých dní. Pozadie udalostí je komplexné. „Najskôr prišli na demonštrácie obyčajní ľudia. Potom sa k nim však pripájali viac a viac ozbrojení ľudia – aj zo zahraničia,“ povedal biskup a dodal: „Tí nemali záujem o pokojný protest proti zvyšovaniu cien energií. Chceli niečo iné.“ Na tieto organizované útoky proti štátu musel reagovať prezident Kasym-Žomart Tokajev.

Správy niektorých zahraničných médií vzbudzovali dojem, že „vojaci represívneho režimu nemilosrdne strieľali do pokojných demonštrantov,“ povedal Mumbiela. To jednoducho nie je pravda. Biskup vidí ináč aj úlohu Ruska. O nasadení ruských jednotiek v Kazachstane sa kontroverzne diskutuje. „Bez nich by však nebolo možné dostať pod kontrolu situáciu v Alma-ate.“ Veď útočníci „neprišli s palicami a kameňmi, ale boli dobre vybavení – modernými zbraňami“. Kazašská vláda nebola na niečo také pripravená. „Takže musela požiadať o pomoc.“

Čo sa týka budúcnosti Kazachstanu, biskup Mumbiela je optimistický. Doslova povedal: „Tokajev sa mi zdá byť schopným, skúseným politikom, ktorý je otvorený dialógu. Verím mu, že iniciuje potrebné reformy.“ Veľa vecí už naznačuje zmenu k lepšiemu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con un garaje y ábside en la zona del comedor.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.