TopTip

Ťažko prehľadný boj o moc

Ťažko prehľadný boj o moc zdroj foto: pexels.com

Rímskokatolícky biskup miliónovej metropoly Alma-aty Jose Luis Mumbiela (52) kritizoval skreslené spravodajstvo o kríze v Kazachstane. Ide o „ťažko prehľadný boj o moc“, povedal v stredu v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru Kathpress.

Alma-ata je centrom nepokojov v tejto bývalej sovietskej republike. „Padali výstrely, odpaľovali sa granáty,“ referoval biskup o udalostiach uplynulých dní. Pozadie udalostí je komplexné. „Najskôr prišli na demonštrácie obyčajní ľudia. Potom sa k nim však pripájali viac a viac ozbrojení ľudia – aj zo zahraničia,“ povedal biskup a dodal: „Tí nemali záujem o pokojný protest proti zvyšovaniu cien energií. Chceli niečo iné.“ Na tieto organizované útoky proti štátu musel reagovať prezident Kasym-Žomart Tokajev.

Správy niektorých zahraničných médií vzbudzovali dojem, že „vojaci represívneho režimu nemilosrdne strieľali do pokojných demonštrantov,“ povedal Mumbiela. To jednoducho nie je pravda. Biskup vidí ináč aj úlohu Ruska. O nasadení ruských jednotiek v Kazachstane sa kontroverzne diskutuje. „Bez nich by však nebolo možné dostať pod kontrolu situáciu v Alma-ate.“ Veď útočníci „neprišli s palicami a kameňmi, ale boli dobre vybavení – modernými zbraňami“. Kazašská vláda nebola na niečo také pripravená. „Takže musela požiadať o pomoc.“

Čo sa týka budúcnosti Kazachstanu, biskup Mumbiela je optimistický. Doslova povedal: „Tokajev sa mi zdá byť schopným, skúseným politikom, ktorý je otvorený dialógu. Verím mu, že iniciuje potrebné reformy.“ Veľa vecí už naznačuje zmenu k lepšiemu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.