TopTip

TO SME MY: Monika Majerová

TO SME MY: Monika Majerová

Monika, si prvá spravodajkyňa, ktorá dostáva priestor prezentovať sa v našom seriáli rozhovorov. Vieš, čím si si to zaslúžila?

Ja si myslím, že to bude asi tým, že už v tíme spravodajcov a ani v kolektíve rádia Lumen dlho nepobudnem. Rozhovory s ostatnými členmi nášho oddelenia majú ešte čas:-)

Áno, je to tak:-). Službu verejnosti ako spravodajkyňa o pár mesiacov vymeníš za službu rodine a naplno sa budeš venovať materským povinnostiam. Tešíš sa?

Veľmi. V médiách sa pohybujem už desať rokov a naozaj nutne potrebujem zmenu. Aspoň na chvíľu vypadnúť z mediálneho prostredia a venovať sa niečomu celkom inému. Verím, že mi to pomôže získať akýsi nadhľad a inú perspektívu v prípade návratu po materskej dovolenke.

Je to zaiste radostné očakávanie. Ako sa na prvého potomka s manželom pripravujete?

Zatiaľ len veľmi pomaly. Začíname vymaľovaním detskej izby a od toho sa konečne odrazíme. Už mám sľúbených toľko vecí, že ani neviem kde to idem všetko uskladniť.

Zo spravodajskej redakcie len za posledný rok odišli dve kolegyne presne s rovnakou "diagnózou"- tehotenstvo. Ako si to vysvetľuješ?

Žeby nám niečo pridávali do vody??? :-) Naozaj neviem, ale skôr si myslím, že to bude vekom. Všetky sme tam boli zhruba tridsiatničky a zrejme už dozrel čas založiť si rodinu a nielen budovať kariéru.

Dnes ale v rádiu ešte pracuješ a verím, že všetky okolnosti budú hrať v súlade s tvojim plánovaným odchodom na materskú dovolenku. Na poste redaktorky spravodajstva pracuješ už 6 rokov. Prezraď, je to tvoj dream job?

V médiách som sa chcela pohybovať odjakživa, hoci mojim snom bola pôvodne filmová dramaturgia. Vyštudovala som Fakultu masmediálnej komunikácie na UCM v Trnave a počas VŠ som pracovala pre mládežnícky časopis AHA, kde som písala o filmových recenziách. Potom som dostala v TV Lux v BA možnosť podieľať sa na vytvorení relácie zameranej na aktuálnu filmovú tvorbu. Napokon som tam zakotvila na rok a na relácii FILMiX som sa podieľala ako scenáristka aj moderátorka. Po skončení VŠ som sa vrátila na Stredné Slovensko, kde som dostala šancu robiť redaktorku v krajskej televízii TV13, ktorá fungovala v celom BBSK. Začínala som tam ako športová redaktorka, ale veľmi rýchlo prišli na to, že mi radšej sedí komunálna politika, spoločenské a sociálne témy. Napokon som v TV zakotvila aj ako moderátorka hlavných správ. Tam som pracovala zhruba tri roky, pokým televíziu nezrušili.

To je pomerne bohatá mediálna prax. Ako si spomínaš na prechod do Rádia Lumen?

Veľmi živo! Akoby to bolo len včera, keď som si len s malou dušičkou poslala životopis do rádia Lumen a o pár dní na to mi zatelefonovali, aby som sa zúčastnila konkurzu na miesto spravodajcu. Ešte si pamätám ako som pána riaditeľa zasypala CDčkami z mojich televíznych reportáží. Myslela som si, že mi aklimatizácia, resp. prechod z televízie do rádia, bude trvať dlhšie, ale veľmi rýchlo som prišla na to, že oproti predchádzajúcej náplni mojej práce sa to veľmi nelíšilo. Akurát som už pri aneketách neľakala ľudí s kamerou a nebola som viac “na obraze”, ale “v éteri”.

Každý jeden rozhovor, ktorý s vami realizujem je pre mňa opakovaným uvedomením si, že čo človek to veľký príbeh. Každý z nás je jedno obrovské tajomstvo. Často sme my ľudia tajomstvom aj sami pre seba, nehovoriac už o tom, akým tajomstvom musíme byť pre svoje okolie. Aké sú tie tvoje tajomstvá?

Neviem, či je to ešte stále tajomstvom. Mnoho kolegov to o mne vie, ale tým, ktorí nevedia prezradím, že som počas štúdia na VŠ pracovala ako animátorka v zahraničí. Celé leto som zabávala hotelových hostí, vymýšľala večerný program aj hry pre deti. A rozhodne som si nikdy nepredstavovala, že budem napríklad asistovať kúzelníkovi, moderovať šou Milionár alebo si zahrám v Pomáde. Ale aj taká je práca animátora. Prezradím o sebe ešte jednu vec, mimo rádia pracujem ako šéfredaktorka jedného odborného časopisu zameraného na priemysel. Po piatich rokoch na tomto poste by som už teoreticky mohla robiť aj nejakého vrcholového manažéra vo Volkswagene alebo zvládla prácu na CNC strojoch, toľko sa toho človek dozvie.

Teraz ti ja prezradím ktoré tajomstvá som si na tebe všimla, ok? Si športový typ, priamy a otvorený človek a máš pekné biele zuby. Sedí to?

Sedí. Šport je môj život, hlavne bicykel a plávanie. Dúfam, že sa k týmto svojim dvom obľúbeným aktivitám budem môcť vrátiť už čoskoro. Čo sa týka toho otvoreného človeka, som jednoducho extrovert a v spoločnosti sa cítim veľmi dobre. Dovolím si tvrdiť, že mi sadne takmer každá povaha. A k tým bielym zubom? Pre ne som si už neraz poriadne vytrpela, takže platí, že krása niečo stojí.

Teraz vážne. Určite sa zhodneme na tom, že táto práca má punc príťažlivosti a najmä dobrodružstva. Prezraď, čo sa podarilo zažiť tebe a kam ťa zaviala novinárčina?

Na také miesta, o akých sa mi ani len nesnívalo. Veľkým zážitkom bol pre mňa výlet pre novinárov do Ženevy, priamo do útrob CERN-u. Neviem či sa tým vôbec môžu pochváliť aj niektorí špičkoví vedci, ale ja som mala tú možnosť pozrieť si urýchľovač častíc LHC naživo. Ďalšie zážitky sú pomerne spontánne veci, ktoré sa naskytli pri tvorbe reportáží. Napríklad jazda v malej kabíne odhŕňača cez zasnežené Donovaly, tandemový paragliding na Novej Holi, golfový turnaj na Táloch a pod. Vrcholným zážitkom bolo pre mňa osobné stretnutie so Svätým Otcom Františkom počas jeho návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Na jednej z fotiek si s krásnym huskym. Máš rada psíkov? Je to pracovná fotka, alebo nebodaj takého krásavca vlastníš?

Je to pracovná fotka z Pretekov psích záprahov spred nejakých siedmych rokov. Som tam vysmiata, pretože psíky zbožňujem, ale spoločnosť mi v byte robí iba šialená andulka menom Vilko, ktorá nezavrie zobák.

Sme v pôstnom období, pred nami najvýznamnejšie sviatky roka. Ako prežívaš toto obdobie ty?

Práve toto obdobie je pre mňa zároveň prípravou na nastávajúceho potomka. Snažím sa ho však neprežívať v zhone, ale v pokoji a s rozvahou. Zameriavať sa nielen na to materiálne, ale hlavne duchovno.

 

TRI NAJ MONIKY MAJEROVEJ

Najobľúbenejší film?

Tí, čo ma poznajú vedia, že na túto otázku neodpovedám. Je pre mňa totiž tak obšírna, že na ňu odpovedať neviem. Potrebovala by som k nej ďalšie podotázky typu z ktorého žánru, z ktorého roku, z ktorej krajiny, od ktorého režiséra J Neviem si vybrať jeden konkrétny, poznám ich priveľa dobrých. Skúste si pozrieť tie tohtoročné oscarové – Moonlight a Manchester By The Sea, nebudete ľutovať!

Najobľúbenejší soundrack k filmu?

Tu je to jasné – soundtrack k trilógii Pán prsteňov a pokojne aj Hobit.

Najobľúbenejšie (pôstne) jedlo k filmu?

Vzhľadom na moje aktuálne chute – grepy, ananásy a najnovšie aj jahody:-)

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.