TopTip

Ukrajinské nie otroctvu

Ukrajinské nie otroctvu Väčší arcibiskup vidí veľmi vysokú cenu slobody.

Ruská okupačná armáda zabíja ukrajinských civilistov, „pretože povedali nie ruskému imperiálnemu, komunistickému otroctvu“. To si myslí hlava ukrajinských gréckokatolíkov väčší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.

V nedeľňajšom videoposolstve doslova povedal: „Dnes na Ukrajine viac ako kedykoľvek predtým cítime, že za slobodu platíme veľmi vysokú cenu. Nestačí byť slobodný od otroctva. Musíme byť slobodní na niečo. Dnes chceme byť slobodní, aby sme navždy povedali nie ruskému otroctvu a aby sme boli slobodní pre Boha.“

Bezprostredne predtým ruské rakety zničili civilné domy v meste Dnipro. Zahynulo najmenej 45 ľudí. Ruský útok na bytovku v Dnipre odsúdil aj rímsky pápež.  „Obrazy a svedectvá z tejto tragickej epizódy sú apelom na svedomie všetkých. Človek nemôže zostať ľahostajný!“ povedal František počas stredajšiej generálnej audiencie.

Väčší arcibiskup Ševčuk však hlásil aj ťažké boje pozdĺž celej frontovej línie. Narážajúc na úlohu Jána Krstiteľa, Ševčuk povedal: „Dnes nad Dneprom, naším ukrajinským Jordánom, od hraníc s Bieloruskom až po Kyjev a Čierne more, počuť hlas volajúceho na púšti. V púšti vojny, v púšti, ktorú vytvorili ničitelia a zlosynovia, sa ozýva hlas volajúci po slobode.“

Väčší arcibiskup v sobotu vo svojom videopríhovore poukázal na to, že aktívna frontová línia v krajine sa v súčasnosti tiahne v dĺžke takmer 1 500 kilometrov, spolu s ukrajinskou hranicou s Bieloruskom a Ruskom dokonca v dĺžke 3 786 kilometrov: „Je to línia bolesti, krvi, ohňa. Ale aj línia hrdinského odporu ukrajinského ľudu proti otvorenej ruskej agresii.“

Podľa štátnych údajov bolo na Ukrajine doteraz poškodených alebo zničených viac ako 72-tisíc civilných objektov vrátane takmer 55-tisíc súkromných domov, viac ako 2 200 škôl a vzdelávacích inštitúcií, 418 zdravotníckych zariadení, 316 kultúrnych zariadení a približne 4 000 energetických a vodárenských zariadení.

Podľa väčšieho arcibiskupa Ševčuka bola zamínovaná asi tretina územia Ukrajiny. Rusko „vytvorilo na Ukrajine najväčšie mínové pole na svete“. Okrem toho boli každý deň zaznamenané desiatky nových vojnových zločinov spáchaných ruskými okupantmi.

Zdroj: Die Tagespost

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Modern multi-storey house with shed roofs and a room on the ground floor.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.