TopTip

Ukrajinský arcibiskup hovorí o vojne proti ideálom slobody

Ukrajinský arcibiskup hovorí o vojne proti ideálom slobody zdroj foto: pexels.com

Vyostrujúca sa situácia medzi Ruskom a Ukrajinou je z pohľadu ukrajinského gréckokatolíckeho arcibiskupa Borysa Gudziaka bojom o hodnoty. „Toto nie je vojna proti NATO alebo na obranu proti ukrajinskej alebo západnej hrozbe, ale vojna proti ideálom slobody,“ posťažoval sa arcibiskup americkej gréckokatolíckej archieparchie Philadelphia v sobotnom rozhovore pre katolícku tlačovú službu SIR.

Ide o hodnoty demokracie a o európske princípy, ktoré majú aj kresťanský základ, varoval Gudziak, ktorý sa podľa SIR momentálne nachádza na Ukrajine. Vladyka Gudziak vyzval všetkých zúčastnených, aby videli „skutočných ľudí, deti, matky, starších ľudí, mladých ľudí, ktorí sú v prvej línii“. Niet žiaden dôvod, aby sme ich zabíjali, aby sme vytvárali nové siroty a nové vdovy. „Niet žiaden dôvod pre túto vojnu a niet žiaden dôvod ju teraz začať,“ naliehavo apeloval arcibiskup Gudziak.

Medzitým sa zdá, že kríza medzi Ruskom a Ukrajinou sa každým dňom prehlbuje. USA varujú pred hroziacou inváziou ruských vojsk do susednej krajiny. Viaceré krajiny vrátane USA, Nemecka a Talianska vyzvali svojich občanov, aby opustili Ukrajinu.

Ruská strana medzitým odmietla varovania zo strany USA. Vraj sa šíri „alarmizmus“. Pred panikou varovala aj ukrajinská vláda.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.