TopTip

Ukrajinský rímskokatolícky arcibiskup: Cesta pápeža do Kyjeva je možná

Ukrajinský rímskokatolícky arcibiskup: Cesta pápeža do Kyjeva je možná zdroj foto: pixabay.com

Ukrajinský rímskokatolícky arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki považuje napriek vojne návštevu pápeža Františka v krajine za možnú. V rozhovore pre poľskú tlačovú agentúru KAI povedal, že najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi sa síce nemôže stretnúť s veľkou skupinou veriacich na Ukrajine, no môže zájsť nielen na západnú Ukrajinu, ale aj do Kyjeva či Odesy.

„Ukrajina čaká na Svätého Otca, dokonca aj v tejto ťažkej vojnovej situácii,“ povedal Mokrzycki. Arcibiskup s tým spája veľkú nádej na ukončenie bojov. Mokrzycki pripomenul spoločnú návštevu predsedov vlád Poľska, Českej republiky a Slovinska v Kyjeve v polovici marca. Cirkev na Ukrajine si už dlho želá, aby pápež prišiel do krajiny. Predtým, ako nový vatikánsky veľvyslanec na Ukrajine arcibiskup Visvaldas Kulbokas pricestoval v septembri 2021 do Kyjeva, pápež František mu povedal, že chce prísť do tejto východoeurópskej krajiny v roku 2022, dodal Mokrzycki.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že v rámci telefonátu 22. marca pozval pápeža do svojej krajiny. „Myslím si, že sme v stave zorganizovať túto významnú návštevu, ktorá by jednoznačne podporila každého z nás, každého Ukrajinca,“ povedal prezident vo videopríhovore.

Od invázie Ruska na Ukrajinu pred mesiacom nepricestovala žiadna hlava cudzieho štátu na Ukrajinu. V polovici marca na niekoľko dní navštívil Kyjev prezident Medzinárodného výboru Červeného kríža Peter Maurer a rokoval so štátnymi predstaviteľmi o humanitárnej pomoci, o prístupe k vojnovým zajatcom a prevoze tiel padlých vojakov.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.