TopTip

V USA odsúdili koncept „ruského sveta“

V USA odsúdili koncept „ruského sveta“ zdroj foto: pexels.com

Pravoslávni teológovia a teologičky vo vyhlásení „Centra pre štúdium pravoslávneho kresťanstva“ na Fordhamovej univerzite v New Yorku ostro odsúdili koncept „ruského sveta“, ako ho zastupujú moskovský patriarcha Kirill a ruský prezident Vladimir Putin.

V liste z 13. marca sa uvádza, že týmto postojom Ruská pravoslávna cirkev prestáva byť „cirkvou evanjelia Ježiša Krista“.

Polemika proti skorumpovanému Západu

Spomenutý list odsúdil ospravedlňovanie ukrajinskej vojny na základe idey „ruského sveta“. Učenie, že existuje nadnárodná ruská civilizácia „Svätej Rusi“, ktorá pôsobí pod moskovským patriarchátom a v „symfónii“ spolupracuje s ruským vodcom Putinom na udržaní morálky, kultúry a spirituality, je „hlboko chybná, neortodoxná, nekresťanská a namierená proti ľudskosti“. Tento koncept súvisí s hlbokým odmietaním „skorumpovaného Západu“, za ktorým stoja USA a najmä liberalizmus.

Jednota bude nemožná

Teológovia a teologičky zdôraznili, že tieto chybné presvedčenia viedli k tomu, že pravoslávna cirkev prestala byť cirkvou evanjelia Ježiša Krista, apoštolov, Nicejsko-carihradského vyznania viery, ekumenických koncilov a cirkevných Otcov. Autori dospeli k záveru, že to znemožní jednotu.

Zdroj: Die Tagespost

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille pour terrain étroit avec garage et terrasse couverte. Le garage peut être converti en chambre.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.