TopTip

Vatikánsky týždenník: Nová členka Pápežskej akadémie pre život

Vatikánsky týždenník: Nová členka Pápežskej akadémie pre život zdroj foto: pexels.com

Pápež František udelil Kongregácii pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života právomoc povoliť – na základe vlastného uváženia a v jednotlivých prípadoch – voľbu neklerického vedenia v klerických rehoľných inštitútoch pápežského práva a v klerických spoločnostiach apoštolského života pápežského práva latinskej cirkvi, a to ako výnimku z kánonu 588 Kódexu kanonického práva (CIC). Tento kánon totiž hovorí o tom, že „stav zasväteného života nie je svojou povahou ani klerický, ani laický. Klerickým sa nazýva ten inštitút, ktorý podľa cieľa alebo zámeru zakladateľa alebo na základe legitímnej tradície je pod vedením klerikov, berie na seba vykonávanie posvätného stavu a za taký ho uznáva cirkevná autorita.“

Pápež teda rozhodol, že predstaveným rehoľného inštitútu sa odteraz môže stať aj rehoľník bez kňazského svätenia, v mnohých kongregáciách bežne nazývaný fráter, a to za predpokladu, že nebude dotknutý kánon 134 § 1 Kódexu kanonického práva (CIC), ktorý definuje, koho je obvykle treba považovať za ordinárov a vyšších predstavených klerických rehoľných inštitútov pápežského práva a klerických spoločností apoštolského života pápežského práva.

Pápežská akadémia pre život má novú členku

Okrem toho tiež pápež pred pár dňami vymenoval profesorku Emilce Cudovú, sekretárku Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku, za riadnu členku Pápežskej akadémie pre život. Profesorka Cudová sa narodila v roku 1965, pochádza z Argentíny, teda z pápežovej vlasti, a je teologičkou, ktorá od vlaňajška pôsobí v spomínanej komisii, kde sa stala historicky vôbec prvou členkou. Vo februári tohto roku ju pápež povýšil na pozíciu sekretárky komisie, čiže vo vatikánskom žargóne zástupkyne predsedu. Filozofiu a teológiu študovala na Pápežskej katolíckej univerzite v Argentíne a na Univerzite v Buenos Aires. Je riadnou profesorkou na Národnej univerzite Artura Juaretcha v argentínskom meste Florencio Varela a hosťujúcou profesorkou na univerzitách, kde sama študovala, ako aj na Univerzite sv. Tomáša v americkom Texase. Profesorka Cudová je vydatá a má dve deti.

Tento týždeň tiež pápež svojím osobným listom pozdravil účastníkov a účastníčky medzinárodnej historickej konferencie, ktorá sa konala v spolupráci Vatikánskej nadácie Jána Pavla I. a Katedry dogmatickej teológie Pápežskej Gregorovej univerzity. Akademická udalosť bola venovaná magistériu tohto krátko pôsobiaceho pápeža talianskeho pôvodu „vo svetle archívnych dokumentov“.

„Počas svojho života neustále vyhľadával a ukazoval podstatu evanjelia ako jedinečnú a večnú pravdu, ktorá presahuje akúkoľvek historickú dočasnosť alebo módu. Múdry a pokorný muž, obdarený dobrou kultúrou, vedel hovoriť o Bohu s evanjeliovou jednoduchosťou a svedčiť o obraze cirkvi, ktorá nesvieti vlastným svetlom, ale svetlom odrazeným, ktoré nepochádza od ľudí, ale od Pána,“ napísal súčasný pontifik v spomínanom liste. Blahorečenie Albina Lucianiho, ako znelo občianske meno Jána Pavla I., je naplánované na 4. september tohto roku v Ríme. Pápežom boli iba krátko: 33 dní. Po jeho smrti na jeseň 1978 zvolilo konkláve jeho nástupcu, ktorým sa stal dnes už svätý Ján Pavol II.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Als Reihenhaus geeignetes Haus.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.