TopTip

Vatikánsky týždenník: Nový majster pápežských liturgických slávení

Vatikánsky týždenník: Nový majster pápežských liturgických slávení

V pondelok, v deň výročia začatia 2. vatikánskeho koncilu, rozhodol pápež František o menovaní nového majstra pápežských liturgických slávení a vedúceho Pápežskej hudobnej kapely. Stal sa ním Mons. Diego Giovanni Ravelli. Narodil sa 1. novembra 1965 v talianskom Lazzate. V roku 1991 bol vysvätený za kňaza pre verejné duchovné združenie Kňazi Ježiša ukrižovaného, pričom bol neskôr inkardinovaný do diecézy Velletri-Segni. V roku 2000 získal diplom z pedagogickej metodológie na Fakulte pedagogických vied Pápežskej saleziánskej univerzity v Ríme a v roku 2010 doktorát z posvätnej liturgie na Liturgickom inštitúte Pápežského aténea sv. Anzelma. Od roku 2013 do súčasnosti bol vedúcim úradu Apoštolskej charity, kde pôsobil ako úradník už od roku 1998. Po spolupráci s Úradom liturgických slávení najvyššieho veľkňaza ako asistent obradov bol v roku 2006 vymenovaný za pápežského ceremoniára. Na túto pozíciu teraz za jeho nástupcu pápež vymenoval otca Cristiana Antoniettiho, sekretára nunciatúry, ktorý doposiaľ slúžil v Sekcii pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu Svätej stolice.

Okrem zverejnenia mena nového majstra pápežských liturgických slávení informovala Svätá Stolica aj o historicky úplne prvom normatívnom dokumente týkajúcom sa funkcie tzv. postulátora káuz blahorečenia a svätorečenia. Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, tieto smernice spolu so svojím sekretárom, arcibiskupom Fabiom Fabenem, podpísal dňa 11. októbra, čiže v deň výročia začiatku Druhého vatikánskeho koncilu a zároveň liturgickej spomienky na sv. Jána XXIII. Zverejnené boli krátko po tom na internetových stránkach kongregácie. Najväčšiu novinku, ktorú smernice prinášajú, predstavuje zákaz zastávať rolu postulátora osobám v hodnosti kardinála, biskupa či úradníka spomínanej kongregácie a stanovujú pre osobu v tejto funkcii limit 30 aktívnych káuz v tzv. rímskej fáze procesu.

Celkový počet bodov smernice je 86. V ďalších svojich častiach sa dokument osobitne a podrobne venuje úlohe postulátora, a to najskôr v diecéznej fáze kauzy a potom v tzv. rímskej fáze, keď už kánonická procedúra prebieha na úrovni kongregácie. Smernica ďalej hovorí o prideľovaní titulu „učiteľ cirkvi“: „Postulátor, ktorý bol riadne vymenovaný aktérom a ratifikovaný dikastériom, kontaktuje určeného relátora, aby zostavil takzvané „Positio super Ecclesiae Doctoratu“. Po jeho dokončení bude podrobený preskúmaniu zo strany teologických poradcov a plenárneho zasadnutia kardinálov a biskupov, ktorí sú členmi kongregácie,“ píše sa v smerniciach o tomto postupe. Dokument sa končí niekoľkými úvahami o práci postulátorov v súvislosti s relikviami a telesnými pozostatkami: „Pokiaľ ide o kanonické uznanie a akékoľvek možné operácie s relikviami a telesnými pozostatkami, postulátor dodržiava ustanovenia pokynu Relikvie v cirkvi: Autenticita a konzervácia,“ uvádza sa v závere dokumentu.

Svätá Stolica tiež informovala o plánovanej ceste pápeža Františka do Assisi, ktorá sa uskutoční 12. novembra. Pôjde o súkromnú návštevu kostolíka zvaného Porciunkula a uskutoční sa tesne pred 5. svetovým dňom chudobných, ktorý slávime v nedeľu 14. novembra. Pontifik sa v miestnej Bazilike Panny Márie anjelov, vnútri ktorej sa Porciunkula nachádza, súkromne stretne s 500-člennou skupinou chudobných pochádzajúcich z rozličných častí Európy a strávi s nimi čas načúvania a modlitby, uvádza sa v správe. Naposledy František navštívil toto miesto vlani v októbri, keď tam pri hrobe sv. Františka podpísal svoju sociálnu encykliku Fratelli tutti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Semplice e stretta casa familiare di 4 stanze.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.