TopTip

Vatikánsky týždenník: Pápež ďakuje za podporu počas hospitalizácie

Vatikánsky týždenník: Pápež ďakuje za podporu počas hospitalizácie zdroj foto: pexels.com

Bezprostredne po svojom návrate z nemocnice a po nevyhnutnej rehabilitácii zaslal pápež František niekoľko ďakovných posolstiev.

Prvým bol list rektorovi Katolíckej univerzity Najsvätejšieho Srdca, Francovi Anellimu. „K mojej hospitalizácii došlo práve v roku, keď si pripomína sto rokov od založenia,“ napísal pontifik v liste zverejnenom na stránkach tejto univerzity, pod ktorú spadá Nemocnica Gemelli, kde najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi 4. júla podstúpil operáciu hrubého čreva a následnú desaťdňovú rekonvalescenciu. V liste poďakoval za úprimnú a starostlivú srdečnosť a profesionalitu všetkých, ktorí sa o neho starali počas jeho pobytu v nemocnici.

„Starostlivosť je jazykom srdca. Katolícka univerzita Najsvätejšieho Srdca si nesie už vo svojom mene povolanie starať sa o ľudskú bytosť. K mojej hospitalizácii došlo práve v roku, v ktorom „Cattolica“ – ako sa skrátene hovorí tejto univerzite – dovŕšila sto rokov svojej existencie a za motto svojho výročia si zvolila slová, ktoré mi utkveli v pamäti: „Storočia budúcnosti“. Je to tak; kultúrna a integrálna podpora človeka otvára brány budúcnosti,“ napísal pápež a dodal, že na nemocničných chodbách mohol na vlastnej koži zažiť, že „trpiace Kristovo telo v chorých akéhokoľvek veku a situácia si žiada prítomný a pozorný pohľad schopný hľadieť pred seba a vlievať nádej do chvíľ ťažkostí. Som vďačný za to, že som práve taký pohľad zazrel v mnohých tvárach, uchovávam si ho vo svojom srdci a prekladám Pánovi,“ konštatoval František vo svojom liste.

Iný pápežov ďakovný list putoval na apoštolskú nunciatúru do Gruzínska. Adresovaný bol tamojšiemu nunciovi, arcibiskupovi José Avelinovi Bettencourtovi. „Milý brat, ďakujem pekne za e-mail a priania. Som späť vo Svätej Marte a postupne sa zotavujem. Srdečne zdravím Giuseppeho. Nech ťa Pán žehná a Panna Mária sprevádza,“ napísal v krátkom, rukou písanom liste Svätý otec. Jeho obsah zdieľala tamojšia nunciatúra na sociálnych sieťach pred niekoľkými dňami.

Mons. Bettencourt sa narodil na Azorských ostrovoch v Portugalsku 23. mája 1962. Následne sa jeho rodina usadila v kanadskej Ottawe. Do diplomatických služieb Svätej stolice nastúpil v roku 1999 na apoštolskej nunciatúre v Konžskej demokratickej republike. Následne bol vymenovaný do Sekcie pre vzťahy so štátmi na Štátnom sekretariáte. Pôsobil v protokolárnej službe počas pontifikátu Benedikta XVI., ktorý ho vymenoval za šéfa protokolu. V prvej tretine roku 2018 ho súčasný pápež František vymenoval za apoštolského nuncia v Arménskej republike a  Gruzínsku.

Okrem týchto pozdravných listov je omnoho podstatnejšou informáciou to, že priblížil čas zverejnenia novej apoštolskej konštitúcie, ktorá bude venovaná reforme Rímskej kúrie. Pre francúzsky katolícky denník „La Croix“ o tom v rozhovore hovoril kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice. Text je už podľa neho v podstate hotový, o čase jeho zverejnenia rozhodne pápež. Momentálne text skúmajú odborníci na kánonické právo. Rada kardinálov spolu s pápežom Františkom už niekoľko rokov, prakticky od začiatku jeho pontifikátu, pracuje na novom základnom dokumente, ktorý by nahradil predchádzajúci apoštolskú konštitúciu Jána Pavla II. Pastor bonus z roku 1988.

Podľa kardinála „v zložitej a tisícročnej organizácii,“ akou je Rímska kúria, by zmeny mohli „vyvolať určité problémy.“ Avšak odhodlanie, aby sa Vatikán skutočne prejavil „ako pápežov nástroj pre dobro cirkvi,“ je silné.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bungalow esclusivo con due garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.