TopTip

Vatikánsky týždenník: Vznikla Nadácia Fratelli tutti

Vatikánsky týždenník: Vznikla Nadácia Fratelli tutti zdroj foto: pexels.com

V týždni, keď pápež František oslávil svoje 85. narodeniny, Vatikán zverejnil jeho rozhodnutie o založení novej nadácie. Jej cieľom bude podporovať iniciatívy založené na princípoch uvedených v pápežovej vlaňajšej sociálnej encyklike Fratelli tutti: o bratstve a sociálnom priateľstve.

V dekréte, ktorý pápež podpísal 8. decembra, sa uvádza, že „rád vyhovie“ žiadosti Dielne sv. Petra, čiže vatikánskeho úradu povereného údržbou a udržiavaním Baziliky sv. Petra, „založiť náboženskú nadáciu s cieľom spolupracovať pri šírení princípov uvedených“ v jeho encyklike.

Nová nadácia s názvom Fratelli tutti bude podľa pápežových slov „podporovať iniciatívy spojené so spiritualitou, umením, vzdelávaním a dialógom so svetom v okolí Baziliky svätého Petra a v objatí jej kolonády.“

Nadácia, ktorej šéfom bude kardinál Mauro Gambetti, veľkňaz Baziliky svätého Petra, bude podľa svojich stanov „podporovať a plánovať“ propagáciu umenia a viery. Bude tiež „investovať do kultúrnej a duchovnej formácie prostredníctvom podujatí, skúseností, ciest a duchovných cvičení“ a podporí dialóg s kultúrami a inými náboženstvami na témy nedávnej pápežovej encykliky s cieľom vybudovať „sociálnu alianciu“.

K cieľom nadácie bude patriť propagácia „kultúry mieru“, ako aj „nové stretnutia“, ktoré sú „živené sociálnym dialógom a zmyslom pre sociálne odpustenie“. Bude tiež sponzorovať iniciatívy podporujúce „rozvoj bratského humanizmu“ a zamerané na presadzovanie „princípov slobody, rovnosti a bratstva, podmienok pre budovanie univerzálnej lásky, ktorá uznáva a chráni dôstojnosť osôb“ a životného prostredia.

Nová nadácia, keďže je inšpirovaná sociálnym učením cirkvi, bude podporovať „sociálne spojenectvo, zodpovedné podnikanie, sociálne investície, ľudské a trvalo udržateľné formy práce“, ako aj „integrálnu ekológiu, trvalo udržateľný rozvoj, ekologickú tranzíciu, zdravie a vedecko-technologický výskum“.

Santa Maria Maggiore

Ďalšej pápežskej baziliky, konkrétne Baziliky Panny Márie Snežnej, sa týka ďalšia správa prichádzajúca v týchto dňoch z Vatikánu. Pre spomínaný chrám totiž pápež František vymenoval mimoriadneho komisára, ktorého úlohou bude starať sa o ekonomické a finančné riadenie kapituly tejto baziliky, ktoré sa zhoršilo následkom pandémie.

Stal sa ním 49-ročný litovský kňaz, Mons. Rolandas Makrickas, ktorý doposiaľ pôsobil na Štátnom sekretariáte Svätej stolice. Kapitula pod vedením arcikňaza kardinála Stanisława Ryłka bude aj naďalej zodpovedná za liturgickú činnosť a pastoračné aktivity.

Mimoriadnemu komisárovi bude pri plnení jeho úlohy pomáhať komisia zložená zo zástupcov Správy majetku Apoštolskej stolice, Governatorátu Mestského štátu Vatikán a Ekonomického sekretariátu.

Stretnutie Rady kardinálov

Okrem toho sa tento týždeň vo Vatikáne uskutočnilo ďalšie stretnutie Rady kardinálov, ktorá pápežovi pomáha s reformou Rímskej kúrie. Zasadanie sa uskutočnilo za fyzickej účasti všetkých členov, pápež František bol prítomný v utorok celý deň a v stredu popoludní. K témam stretnutia patrila aktuálna politická a zdravotná situácia a vývoj koronavírusovej pandémie. Ďalšie stretnutie Rady kardinálov je naplánované na február budúceho roka.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bella casa familiare a forma di L con doppio garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.