TopTip

Viera Cirkvi je založená na Božom zjavení

Viera Cirkvi je založená na Božom zjavení

Ty si nám dal poznať svoju pravdu.

Kto by bol schopný vyjadriť tvoju moc?

A ktože by dokázal vypočuť všetku chválu o tebe,

alebo vypovedať tvoje premnohé zázraky všetkých čias?“

(Anafora Liturgie sv. Bazila Veľkého)

 

Viera Cirkvi je založená na Božom zjavení. Týmto zjavením neviditeľný Boh z plnosti svojej lásky hovorí k ľuďom, aby im dal o sebe vedieť a povolal ich k spoločenstvu so sebou: „Bohu sa v jeho dobrote a múdrosti páčilo zjaviť samého seba a dať poznať tajomstvo svojej vôle (porov. Ef 1, 9), že ľudia majú skrze Krista, Slovo, ktoré sa stalo telom, v Svätom Duchu prístup k Otcovi a stávajú sa účastnými na Božej prirodzenosti (porov. Ef 2, 18; 2Pt 1, 4)“ (Dei Verbum, 2).

Boh, ktorý „prebýva v neprístupnom svetle; jeho nik z ľudí nevidel, ani vidieť nemôže“ (1Tim 6, 16; porov. Jn 1, 18; 1Jn 4, 12), „prišiel oblečený v tele ... tak, aby aj živí, aj mŕtvi mohli vedieť o jeho návšteve a príchode Pána“ (Hilarion, Kázeň o zákone a milosti, 2).

Boh, ktorý je nepoznateľný vo svojej podstate, zjavovaním seba „chce ľudí urobiť schopnými odpovedať mu, poznať ho a milovať oveľa viac, ako by boli schopbí sami od seba“ (KKC, 52).

Božie zjavenie sa uskutočňuje súčasne činmi i slovami, ktoré sú navzájom vnútorne späté a vrhajú svetlo na seba navzájom (Dei Verbum, 2).

Ide o špecifickú „Božiu pedagógiu“ (KKC, 53): Boh sa dáva ľudstvu postupne, po etapách ho pripravuje na prijatie zjavenia svojho vlastného ja, ktoré vrcholí v plnosti tohto zjavenia v osobe a činnosti vteleného Slova, Ježiša Krista.

„Mnoho ráz a rozličným spôsobom hovoril kedysi Boh otcom skrze prorokov. V týchto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi, ktorého ustanovil za dediča všetkého a skrze ktorého stvoril aj svet“ (Heb 1, 1-2).

Len vo svojom vtelenom Slove, ktoré bolo od počiatku (porov. Jn 1, 1), t. j. v Ježišovi Kristovi, Boh zjavuje seba vo všetkej plnosti; lebo v ňom spolu s ľudskou prirodzenosťou „telesne prebýva celá plnosť božstva“ (Kol 2, 9).

V Starom zákone sa Boh zjavil Mojžišovi na hore Sinaj ako Ten, ktorý je, „Ja som, ktorý som!“ (Ex 3, 14). Boh neodhalil Mojžišovi niečo o sebe, ale svoje skutočné ja. Meno Ten, ktorý je poukazuje na osobnú prirodzenosť Boha, ktorý vlastní bytie zo seba samého a je zdrojom všetkej existencie a života.

V Novom zákone sa Boh, ktorý ako prvý vyjde v ústrety ľudstvu (porov. Jn 3, 16; 1 Jn 4, 19), zjavuje ako Otec skrze svojho vteleného Syna, Ježiša Krista, a vo Svätom Duchu (porov. Mt 11, 27).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.