TopTip

Všimli sme si dianie u pravoslávnych Srbov

Všimli sme si dianie u pravoslávnych Srbov Nový srbský patriarcha Porfirije (Perić). Foto: AFP

Za účasti mnohých srbských pravoslávnych biskupov zo všetkých nástupníckych štátov Juhoslávie bol 22. novembra pochovaný v krypte belehradskej Katedrály svätého Sávu zosnulý 90-ročný Irinej - patriarcha Srbov.

Ako informoval Srbský patriarchát, Jeho Svätosť Irinej sa 4. novembra nakazil koronavírusom ktorému v piatok 20. novembra podľahol. Srbský prezident Aleksandar Vučić zareagoval prostredníctvom Instagramu na patriarchovu smrť slovami: „Bolo mi cťou poznať Vás.“ A srbská vláda obratom vyhlásila trojdňový štátny smútok.

Srbský prezident a srbský patriarcha udržiavali úzke styky. Irinej obhajoval nielen jurisdikčný nárok Srbskej pravoslávnej cirkvi, ale aj nárok štátu Srbsko na všetky Srbmi obývané alebo kedysi k Srbsku patriace územia, medzi iným aj na nezávislé štáty Čierna Hora a Kosovo alebo na srbskú časť Bosny a Hercegoviny.

Zosnulý patriarcha zástancom potratov neúnavne opakoval, že je povinnosťou ženy „rodením detí prispievať k obnove národa“. Podľa Irineja „propagácia homosexuality“ patrí – takisto ako drogy a alkoholizmus – k tým veciam, „ktoré ohrozujú existenciu nášho národa".

„Jeho Svätosť bol príkladom viery a dialógu, pokorný a veselý,“ reagoval na Irinejovo úmrtie kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.

Viedenský arcibiskup Christoph kardinál Schönborn vo svojom sústrastnom liste vyzdvihol, že Irinej „po politickým vývojom spôsobenom prerušení prispel v roku 2006 v Belehrade k obnoveniu oficiálneho teologického dialógu medzi Pravoslávnou a Katolíckou cirkvou na medzinárodnej úrovni“. V tom čase bol Irinej ešte biskupom mesta Niš, pripomenul kardinál: „Ekumenickú inšpiráciu čerpal zo skutočnosti, že toto srbské mesto bolo rodiskom cisára Konštantína Veľkého.“

Nový patriarcha Porfirije

Novým patriarchom Srbov sa stal 59-ročný vladyka Porfirije (Perič), ktorý bol dosiaľ metropolitom Záhrebu a Ľubľany.

Po slávnostnej bohoslužbe v novej belehradskej Katedrále svätého Sávu vo štvrtok 18. februára synoda srbských biskupov hlasovala tajne, pokým sa nezhodla na troch kandidátoch.

Okrem biskupa Porfirijeho boli ďalšími dvoma kandidátmi 74-ročný novosadský biskup Irinej (Bulović) a 76-ročný banjalukský biskup Jefrem (Milutinović).

O tom, ktorý z nich sa stane hlavou Srbskej pravoslávnej cirkvi, rozhodol mních, ktorý meno v poradí 46. patriarchu vylosoval z troch zalepených obálok. Takýto volebný postup garantuje autonómiu cirkvi pri voľbe patriarchu.

Katedrálne zvony oznámili zvolenie novej hlavy autokefálnej Srbskej pravoslávnej cirkvi vo štvrtok popoludní okolo 16. hodiny.

Patriarcha Porfirije sa narodil 22. júla 1961 ako Prvoslav Perić v meste Bečej vo Vojvodine ako prvé z troch detí Radivoja a Radojky Peričových.

Na novosadskom gymnáziu zmaturoval v roku 1980. Keďže najskôr študoval archeológiu, diplom z pravoslávnej teológie v Belehrade získal až v roku 1987. 

Mníšske postrihnutie prijal a meno Porfirije dostal v roku 1985 v monastieri Dečani. Za kňaza bol vysvätený v roku 1990. Za pomocného biskupa Bačky ho synoda biskupov zvolila v roku 1999.

V roku 2004 vladyka Porfirije obhájil na Teologickej fakulte Aténskej univerzity doktorandskú prácu na tému „Poznanie Boha u svätého apoštola Pavla vo výklade svätého Jána Zlatoústeho.“

V roku 2010 bol vladyka Porfirije zvolený synodou biskupov za vojenského biskupa a v roku 2014 za metropolitu Záhrebu a Ľubľany. V tejto pozícii sa veľmi usiloval o zmierenie medzi katolíkmi a pravoslávnymi. Často sa stretal so záhrebským arcibiskupom Josipom kardinálom Bozaničom a ďalšími predstaviteľmi chorvátskej cirkvi, dobre si rozumel aj s arcibiskupom Giorgiom Linguom, apoštolským nunciom v Chorvátsku.

„Som Srb, ale predovšetkým som kresťan a to je univerzálna hodnota, a preto budem ohlasovať a svedčiť o Kristovi. Milujem svoj ľud, ale milujem a budem milovať všetky národy, každého človeka, každú ikonu Boha.“ Toto povedal po svojom zvolení za patriarchu 59-ročný vladyka Porfirije, o ktorom sa hovorí, že má blízko k srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi. 

Viedenský srbský pravoslávny biskup Andrej Ćilerdzić, ktorý sa zúčastnil na voľbe patriarchu povedal: „Všetkým prítomným bolo po losovaní jasné, že s touto ‚voľbou‘ je spojené aj rozhodujúce a na budúcnosť zamerané poverenie k mieru a zmiereniu.“

Nového srbského patriarchu charakterizoval ako ekumenicky otvorenú a teologicky vysoko vzdelanú osobnosť. Ako doterajší metropolita Záhrebu a Ľubľany sa počas uplynulých siedmich rokov veľmi zasadzoval za zmierenie medzi pravoslávnymi Srbmi a katolíckymi Chorvátmi.

Srbská pravoslávna cirkev má 40 eparchií po celom svete s viac ako 3 600 farnosťami a 2 000 kňazmi. Počet srbských veriacich sa celosvetovo odhaduje na približne 10 miliónov. Asi polovica Srbov žije mimo dnešnej Srbskej republiky.

Historický príbeh autokefálnej Srbskej pravoslávnej cirkvi spoznáte, keď si vypočujete reláciu História a my z 25. februára 2021.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Masonry house with double garage and terrace.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.