TopTip

Z Gaboltova odvysielame cez víkend dva priame prenosy

Z Gaboltova odvysielame cez víkend dva priame prenosy

Vo vysielaní Rádia LUMEN si vypočujete liturgické slávenia s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom a Marekom Forgáčom, pomocným biskupom Košickej arcidiecézy.

Gaboltov privíta od piatku do nedele Arcidiecéznu púť Košickej arcidiecézy (16. - 18. júla 2021).

Počiatky púte v tejto lokalite spadajú až do r. 1706, kde jágerský arcibiskup Štefan Telekessy vyznačil toto pútnické miesto s milostivým obrazom Panny Márie Škapuliarskej. O počiatkoch Bratstva Panny Márie Karmelskej v Gaboltove sa dozvedáme z kánonickej vizitácie farnosti z roku 1749. Podľa kánonických vizitácií v druhej polovici 18. storočia boli púte integrálnou súčasťou duchovného života veriacich z Gaboltova a blízkeho okolia.

Na gaboltovskom kopci stál pôvodne karmelitánsky kláštor. Karmelitáni tu založili Bratstvo Škapuliarskej Panny Márie. Gaboltov je známy aj tým, že sa tu od roku 1993 koná celoslovenská púť Rómov. Podľa svätovojtešskej tradície cez Gaboltov prechádzal koncom 10. storočia svätý Vojtech. S družinou sa občerstvil pri studničke, nad ktorou bola v roku 997 postavená kaplnka. Jej dnešná podoba je umocnená klasicistickým obrazom, predstavujúcim sv. Vojtecha, ako požehnáva gaboltovský prameň vody v prítomnosti dvoch benediktínskych mníchov.

Starobylej svätovojtešskej tradícii zodpovedá aj gotický kostol sv. Vojtecha z druhej polovice 14. storočia, ktorý bol v roku 1715 barokovo upravený. Pútnici sa do tohto kostola chodia modliť predovšetkým k bočným oltárom, kde sú obrazy čenstochovskej Panny Márie a Panny Márie Karmelskej.

Rádio LUMEN odvysiela z Gaboltova dva priame prenosy:

Sobota 17. júla o 18:00 - Svätá omša: celebruje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober / spieva zbor z farnosti Gaboltov

Nedeľa 18. júla o 10:30 - Svätá omša: celebruje košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč / spieva zbor sv. Kataríny z Tarnova

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille de luxe en maçonnerie avec 4 pièces, toit plat et stationnement couvert. L'espace de vie fait face à la terrasse de jardin.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.