TopTip

Zdesenie zo zavraždenia dvoch jezuitov v Mexiku

Zdesenie zo zavraždenia dvoch jezuitov v Mexiku zdroj foto: pexels.com

Podľa správ miestnych médií boli v Mexiku zavraždení dvaja jezuitskí duchovní. Ako v utorok informoval portál Lopez-Doriga, obeťami sú otcovia Javier Campos Morales a Joaquin Cesar Mora Salazar. Podľa správ boli zabití po tom, ako poskytli cirkevný azyl jednému utekajúcemu. Neznáme osoby následne spustili paľbu na tohto muža a oboch duchovných. Podľa jezuitského rádu sa krvavý skutok stal v pondelok v kostole komunity Cerocahui v severomexickom štáte Chihuahua.

„Odsudzujeme tieto násilné činy a požadujeme spravodlivosť," uviedol Rád vo vyhlásení zdieľanom na sociálnych sieťach. Jezuiti nemlčia o násilnej situácii v krajine, ktorou trpí spoločnosť. Preto sú potrebné komplexné ochranné opatrenia pre obyvateľstvo.

Už celé desaťročia Mexikom otriasa vlna násilia organizovaného zločinu, ktorá občas naberá vojnové podoby. Podľa údajov vlády sa v súčasnosti v tejto stredoamerickej krajine udeje denne 84 vrážd. Od januára do mája zaregistrovali viac ako 12 700 násilných úmrtí, ako informoval portál CNN en Espanol v pondelok miestneho času. Väčšina trestných činov sa sústreďuje v šiestich obzvlášť násilných mexických štátoch. V roku 2021 v celom Mexiku napočítali 33 308 vrážd.

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador vyhlásil boj proti drogovej kriminalite za jeden z najdôležitejších cieľov svojho vládnutia. Opozícia kritizuje, že jeho bezpečnostná politika stroskotala.

Rímsky portál Il Sismografo vypočítal, že celosvetovo od začiatku nového roka zavraždia v priemere každých 17 dní jedného kňaza. Piati z deviatich zabitých kňazov pochádzali z Latinskej Ameriky. Išlo o duchovných z Hondurasu a Bolívie a tri prípady v Mexiku. Ďalší zabití kňazi pochádzali z Vietnamu, Konga, Nigérie a Malawi.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa con un tejado a dos aguas.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.