TopTip


Vo svete je prenasledovaných 245 miliónov kresťanov

 Vo svete je prenasledovaných 245 miliónov kresťanov Fialovou farbou sú označené krajiny so silným prenasledovaním kresťanov.

V 144 krajinách je prenasledovaných 245 miliónov kresťanov. Toto číslo je o 30 miliónov vyššie ako v minulom roku. V roku 2018 bolo kvôli vyznávaniu kresťanstva zavraždených vyše 4-tisíc ľudí. To znamená, že každý deviaty kresťan trpí v dôsledku porušovania náboženskej slobody, počnúc nerešpektovaním osobných práv až po priame fyzické útoky.

Tieto údaje zverejnili autori správy „Monitoring náboženskej slobody v súčasnom svete“ z Ruskej asociácie pre náboženskú slobodu, ktorá sídli v Moskve. Ide o nábožensky a politicky neutrálnu organizáciu, ktorú v roku 2014 založili predstavitelia Ruskej pravoslávnej a Rímskokatolíckej cirkvi a ďalej zástupcovia všetkých dominantných náboženských organizácií v Rusku, ako aj vedeckí pracovníci a ochrancovia práv.

Ide o piaty prieskum tejto organizácie, ktorý podľa jej predsedu Alexandra Kudriavceva pristupuje k problematike porušovania náboženskej slobody v konkrétnych krajinách analytickejšie. Na štúdii sa podieľali predstavitelia rôznych náboženských vierovyznaní.

Predseda asociácie pripomenul, že v roku 2015 na základe spoločnej iniciatívy Ruska, Vatikánu a Libanonu na zasadnutí OSN prijalo 65 krajín vyhlásenie o podpore kresťanských a ostatných náboženských komunít. Išlo o reakciu na katastrofálnu situáciu kresťanov v regiónoch Blízkeho východu.

Alexander Kudriavcev povedal, že najkritickejšími krajinami v súvislosti s prenasledovaním kresťanského obyvateľstva sú Severná Kórea, Afganistan, Somálsko a podľa verzie uznávanej organizácie Open Doors aj Pakistan. Dodal, že problému sa nevyhla ani India, kde k protikresťanskej neznášanlivosti otvorene vyzýva hinduistický radikalizmus. Podobnú tendenciu badať v budhistickom svete, najmä v Bhutáne, Mjanmarsku a na Srí Lanke, kde v apríli počas slávenia Veľkej noci došlo k sérii teroristických útokov. Kritike sa nevyhla ani Čína, známa znemožňovaním fungovania kresťanských farností. Podľa najnovšieho zákona v Číne môže byť kňazom len čínsky občan.

Podľa expertov však netreba opomínať problém celkovej fóbie z náboženstva, netreba oddeľovať antisemitizmus, kresťanofóbiu, islamofóbiu, pretože ide o celkový negatívny postoj k vyznávaniu viery ako takému. Muftí Aľbir Krganov v tejto súvislosti povedal: „Ak stratíme multikonfesný svet, potom už nie je dôležité, proti komu budú namierené nespravodlivé útoky, zakaždým sa to skončí tragédiou.“

Správa hodnotí tiež problém tzv. agresívneho sekularizmu v krajinách západného sveta. K porušovaniu práv náboženských komunít dochádza v celospoločenskom kontexte. Ako príklad poslúžil údaj, že 23 percent obyvateľov USA sa hlási k presvedčeniu, že viera v ich živote nezohráva žiadnu rolu a 49 percent obyvateľov Veľkej Británie tvrdí, že náboženstvo nie je pre nich dôležité. K rapídnemu úbytku počtu veriacich dochádza tiež v Dánsku, Švédsku, Fínsku a Nemecku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.