Celková čiastka
Zostávajúci čas
Pohreb pápeža Františka, v sobotu 26. apríla, sa stal masovou udalosťou s účasťou státisícov ľudí a mnohých svetových lídrov.
Na pohrebnej svätej omši na Námestí svätého Petra sa zúčastnilo 250-tisíc veriacich. Ďalších najmenej 150-tisíc sa rozlúčilo s pápežom pri presune rakvy s jeho ostatkami z Vatikánu. Rakva s telom pápeža bola prevezená do baziliky Panny Márie Väčšej na miesto posledného odpočinku. Procesia s telom dorazila k bazilike približne o 13. hodine. Tam rakvu s bielymi ružami privítali aj chudobní ľudia ako bezdomovci či migranti. Po krátkom súkromnom obrade bol pápež František pochovaný v tejto bazilike.
Na pohrebnom ceremoniáli bolo prítomných 220 kardinálov a stovky biskupov a kňazov. Zúčastnili sa aj desiatky štátnikov vrátane prezidentov a premiérov z asi 150 krajín.
Pohrebom pápeža Františka sa v Katolíckej cirkvi začalo deväťdňové obdobie smútku a modlitieb za dušu zosnulého pápeža a nazýva sa novemdiales. Toto obdobie je predpísané poriadkom pohrebných obradov rímskeho pápeža. Trvá od pohrebu až do zhromaždenia kardinálov voliteľov na konkláve. Počas Novemdiales sa denne slávia zádušné sväté omše za dušu zosnulého pápeža. Na modlitby sú postupne prizývané rôzne skupiny, napr. zamestnanci Vatikánu či Rímska kúria. Posledný deň je svätá omša slávená všetkými kardinálmi zhromaždenými pred začiatkom konkláve. Sväté omše sa od 28. apríla do 4. mája konajú o 17:00 v Bazilike sv. Petra.
Od úmrtia pápeža Františka sa vo Vatikáne stretávajú denne na generálnych kongregáciách kardináli. Na piatej, v pondelok 28. apríla rozhodli, že konkláve na voľbu 267. pápeža sa začne v stredu 7. mája. Voľba sa bude konať tradične v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. Sixtínska kaplnka bude uzavretá pre verejnosť. Začiatok konkláve nasleduje krátko po skončení novemdiales za zosnulého pápeža Františka. Pred začiatkom konkláve sa o 10:00 hod. vo Svätopeterskej bazilike bude sláviť svätá omša Pro eligendo Papa. Liturgii bude predsedať dekan kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re. Oficiálny začiatok konkláve sa uskutoční o 16:30 modlitbou v Paulínskej kaplnke. Kardináli-volitelia sa potom presunú do Sixtínskej kaplnky, pomodlia litánie, hymnus k Duchu Svätému a zložia prísahu a nasleduje extra omnes. V ten istý deň večer sa bude konať prvé hlasovanie.
Vatikán sa pripravuje na voľbu pápeža. Právo zvoliť nového rímskeho biskupa majú iba kardináli. Kardinálske kolégium v súčasnosti tvorí celkovo 252 kardinálov. Z nich je 135 kardinálov voliteľov, teda tých, ktorí nedosiahli vek 80 rokov pred úmrtím pápeža. Títo volitelia pochádzajú zo 71 rôznych krajín sveta na piatich kontinentoch. Najviac voliteľov je z Európy (53), nasleduje Amerika (37), Ázia (23), Afrika (18) a Oceánia (4). Najmladším voliteľom je 45-ročný Mikola Bychok, najstarším 79-ročný Carlos Osoro Sierra. Väčšina voliteľov, konkrétne 108, bola kreovaná pápežom Františkom. Medzi voliteľmi je aj 33 kardinálov z 18 rehoľných rodín. Dvaja kardináli volitelia sa z konkláve ospravedlnili zo zdravotných dôvodov, takže do konkláve by malo vstúpiť 133 kardinálov a na zvolenie 268 nástupcu sv. Petra bude potrebných 89 hlasov.
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres hovoril v utorok 29. apríla v New Yorku o osobe pápeža Františka pred Valným zhromaždením. Nazval ho „mužom viery schopným budovať mosty medzi náboženstvami" a „hlasom pokoja". Guterres pripomenul pápežove slová z roku 2015, kde OSN definoval ako reprezentatívne miesto pre ľudskú rodinu. Prostredníctvom encykliky Fratelli Tutti zdôraznil potrebu väčšej sociálnej spravodlivosti a rovnosti. Pápež tiež upozorňoval na drámu utečencov a migrantov a vyzýval krajiny, aby ich prijímali a integrovali. Bol pokorným pútnikom do vojnou zmietaných krajín, odsudzoval násilie a podporoval zmierenie. Generálny tajomník vyzval Valné zhromaždenie OSN, aby obnovilo svoj záväzok k pokoju, ochrane ľudskej dôstojnosti a podpore sociálnej spravodlivosti
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram