TopTip

Z nášho vysielania
NOVEMBER 89: Programové tipy vo vysielaní a v archíve

NOVEMBER 89: Programové tipy vo vysielaní a v archíve Pamätník udalostí novembra 89.

Na 30. výročie Nežnej revolúcie sme si pre vás pripravili viaceré zaujímavé relácie. Mnohé sme už odvysielali a sú k dispozícii v archíve. 

Nežnú revolúciu nám v tom čase závidel celý svet. Pád totalitného Československa nebol sprevádzaný krvavými stretmi armády s civilným obyvateľstvom. Sloboda však bola vykúpená aj krvavým svedectvom mnohých disidentov. V boji s útlakom režimu niektorí prišli o život, svoje sny a túžby alebo osobnú dôstojnosť. Dnešok je však často spojený s dezilúziou z demokracie. Odborníci však stále upozorňujú, že sme ešte mladou demokraciou so svojimi chybami a limitmi. Všetky tieto odtiene novembra 89 nájdete v týchto dňoch v našom vysielaní. Náš webový archív je skutočne bohatý na rôzne nahrávky. Pripravili sme pre vás zopár tipov, čo si v Rádiu LUMEN môžete vypočuť, ak vás táto téma zaujíma.

O novembri 89 denne v živom vysielaní

Od pondelka 10. novembra do piatka 15. novembra sa každé ráno v rámci rannej témy máte možnosť vyjadriť k otázkam o Nežnej revolúcii. V týchto dňoch prebieha aj Festival slobody v Bratislave. Reportáže a pozvánky na tieto podujatia si môžete vypočuť v dennom vysielaní. 

Špeciálne vydania relácie Zaostrené a spomienka na trpiteľov pre vieru

Európska únia a jej kresťanské korene 30 rokov po Nežnej revolúcii. Tejto téme sa priamo v Bruseli venoval redaktor Ján Heriban v rozhovoroch so súčasnými europoslancami z oboch dnes už samostatných krajín tvoriacich bývalé Československo. Europoslanci Ivan Štefanec a Tomáš Zdechovský v diskusii v premiére v pondelok 11. novembra diskutovali o aktuálnych európskych otázkach na podklade 30. výročia Nežnej revolúcie. Reláciu vysielame v repríze v sobotu 16. novembra o 13:00 a je k dispozícii v našom archíve TU

Redaktor Ivo Novák pripravil na pondelok 18. novembra do relácie Zaostrené rozhovor s historikom Ústavu pamäti národa, Patrikom Dubovským: "Hoci máme 30 rokov po Nežnej revolúcii, v našich mestách máme stále ulice pomenované po osobnostiach z čias totalitného Československa. Mnohí mladí ľudia o Nežnej revolúcii veľa nevedia a ľudia, ktorí na námestiach štrngali kľúčami, sú dnes znechutení. To všetko sú závažné východiská nášho rozhovoru, na ktorý všetkých pozývam," približuje redaktor Ivo Novák. Relácia Zaostrené o tejto téme má premiéru v pondelok 18. novembra o 11:10. 

Na deň 30. výročia novembrových udalostí, 17. novembra, pripravujeme reláciu Trpitelia pre vieru, v ktorej sa vrátime k osobnostiam z oktávy Sviatku všetkých svätých. Počas dušičkovej oktávy sme sa venovali osobnostiam cirkevného života, ktoré doplatili na svoju vernosť Bohu v čase totality. Reláciu odvysielame o 15:30. Okrem toho v nedeľu prispôsobíme atmosfére tohto dňa aj hudobný výber v hudobnom aperitíve po 12:00 a v Pohode s klasikou o 22:30. Hudobná redaktora Diana Rauchová vyberie skladby súvisiace s revolúciou od slovenských, moravských a českých hudobníkov.

Mimoriadny cyklus historických relácií

V rámci pravidelnej štvrtkovej relácie História a my spracovala kolegyňa Andrea Čelková niekoľko tém súvisiacich s novembrom 89. Jednotlivé vydania sú k dispozícii v archíve:

História a my 25.7.2019 - téma: Sviečková manifestácia - počiatok zmeny režimu v Československu. Záznam nájdete TU.

História a my 22.8.2019 - téma: Významné udalosti rokov 1988 a 1989. Záznam nájdete TU.

História a my 26.9.2019 - téma: Osobnosti, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v závere 80. rokov minulého storočia. Záznam nájdete TU

História a my 31.10.2019 - téma: Československo, susediace štáty a zahraničie v závere 80-tych rokov minulého storočia. Záznam nájdete TU

PRIPRAVUJEME: História a my 28.11.2019 o 20:00 - téma: Nežná revolúcia 1989. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.