TopTip

Projekt Interreg vo Farskom kostole svätých Petra a Pavla v Zubrohlave

Projekt Interreg vo Farskom kostole svätých Petra a Pavla v Zubrohlave Kostol v Zubrohlave

„Neviete, že ste Boží chrám a že vo vás prebýva Boží Duch? Kto by teda Boží chrám zničil, toho Boh zničí. Lebo Boží chrám je svätý - a ním ste vy.“ (1Kor 3, 16-17)

V období 1.8.2019 – 30.6.2022 bol v kostole sv.Petra a Pavla v Zubrohlave realizovaný projekt Ochrana dedičstva pohraničia poľsko-slovenského cez renovácie historických objektov vo farnostiach Lipnica Wielka a Zubrohlava spoločne s poľským partnerom  PARAFIA ŚW. ŁUKASZA EWANGELISTY W LIPNICY WIELKIEJ v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko.

Farský kostol sv.Petra a Pavla v Zubrohlave je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1963. Bol postavený v neskorobarokovom slohu v rokoch 1754 až 1761 a dodnes takmer nezmenil svoj vzhľad.

Na mieste súčasného kostola sa pred jeho postavením nachádzal od roku 1615 drevený evanjelický kostol, ktorý v pokoji používali obe konfesie, tak evanjelici, ako aj katolíci.

Svätý Pavol káže v Areopágu

Po pričlenení Zubrohlavy k už katolíckej námestovskej farnosti, sa obyvatelia rozhodli postaviť nový kostol a tak v roku 1753 požiadali o povolenie na stavbu kostola. Do výstavby sa pustili v roku 1754 a požehnaný bol 29. júna 1761 na sviatok sv. apoštolov Petra a Pavla. Na stavbu najviac prispeli zubrohlavskí plátenníci, ale aj významný zubrohlavský rodák Ján Gustíny, nitriansky biskup a župan. Ďalším významným rodákom bol aj Jozef Kunst, kaločský arcibiskup, ktorého otec tiež kostol podporoval.

V rámci realizácie projektu bol v kostole reštaurovaný prospekt (skriňa) historického organa s polychrómovou drevorezbou z roku 1805 z dielne Pažických a kompletne vymenená nástrojová časť, ktorá už bola predtým dvakrát vymenená. Ďalej boli reštaurované nástenné maľby (Evanjelisti, Baránok, Anjeli, Pantokrator, Svätý Pavol káže v Areopágu) z roku 1933 od Františka Martinů, brata slávneho hudobného skladateľa Bohuslava Martinů. Reštaurovaním prešiel aj prícestný kríž z pieskovca pri kostole, ktorý bol pred rokom 1953, pred zatopením obce Slanica vodami Oravskej priehrady, premiestnený k nášmu kostolu. Dal ho zhotoviť obyvateľ Slanice Hoľmík v roku 1836 z vďaky za záchranu od moru. Okolie kostola bolo upravené vybudované chodníky, parkovisko, oplotenie a oddychová zóna s kaplnkou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.