TopTip

Projekt Interreg vo Farskom kostole svätých Petra a Pavla v Zubrohlave

Projekt Interreg vo Farskom kostole svätých Petra a Pavla v Zubrohlave Kostol v Zubrohlave

„Neviete, že ste Boží chrám a že vo vás prebýva Boží Duch? Kto by teda Boží chrám zničil, toho Boh zničí. Lebo Boží chrám je svätý - a ním ste vy.“ (1Kor 3, 16-17)

V období 1.8.2019 – 30.6.2022 bol v kostole sv.Petra a Pavla v Zubrohlave realizovaný projekt Ochrana dedičstva pohraničia poľsko-slovenského cez renovácie historických objektov vo farnostiach Lipnica Wielka a Zubrohlava spoločne s poľským partnerom  PARAFIA ŚW. ŁUKASZA EWANGELISTY W LIPNICY WIELKIEJ v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko.

Farský kostol sv.Petra a Pavla v Zubrohlave je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1963. Bol postavený v neskorobarokovom slohu v rokoch 1754 až 1761 a dodnes takmer nezmenil svoj vzhľad.

Na mieste súčasného kostola sa pred jeho postavením nachádzal od roku 1615 drevený evanjelický kostol, ktorý v pokoji používali obe konfesie, tak evanjelici, ako aj katolíci.

Svätý Pavol káže v Areopágu

Po pričlenení Zubrohlavy k už katolíckej námestovskej farnosti, sa obyvatelia rozhodli postaviť nový kostol a tak v roku 1753 požiadali o povolenie na stavbu kostola. Do výstavby sa pustili v roku 1754 a požehnaný bol 29. júna 1761 na sviatok sv. apoštolov Petra a Pavla. Na stavbu najviac prispeli zubrohlavskí plátenníci, ale aj významný zubrohlavský rodák Ján Gustíny, nitriansky biskup a župan. Ďalším významným rodákom bol aj Jozef Kunst, kaločský arcibiskup, ktorého otec tiež kostol podporoval.

V rámci realizácie projektu bol v kostole reštaurovaný prospekt (skriňa) historického organa s polychrómovou drevorezbou z roku 1805 z dielne Pažických a kompletne vymenená nástrojová časť, ktorá už bola predtým dvakrát vymenená. Ďalej boli reštaurované nástenné maľby (Evanjelisti, Baránok, Anjeli, Pantokrator, Svätý Pavol káže v Areopágu) z roku 1933 od Františka Martinů, brata slávneho hudobného skladateľa Bohuslava Martinů. Reštaurovaním prešiel aj prícestný kríž z pieskovca pri kostole, ktorý bol pred rokom 1953, pred zatopením obce Slanica vodami Oravskej priehrady, premiestnený k nášmu kostolu. Dal ho zhotoviť obyvateľ Slanice Hoľmík v roku 1836 z vďaky za záchranu od moru. Okolie kostola bolo upravené vybudované chodníky, parkovisko, oplotenie a oddychová zóna s kaplnkou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Multi-storey house with fireplace and a gable roof.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.