TopTip

Zo zahraničia
Spoločenský komentár: Ochrana detí

Spoločenský komentár: Ochrana detí

V poslednom období prežívame veľmi neobvyklé prejavy počasia. Býva veľmi teplo v netradičnom čase a potom, keď už teplé suché dni očakávame, prichádzajú búrky. Väčšie starosti počasie nerobí len poľnohospodárom, ktorí mali v týchto dňoch obdobie žatvy, ale aj všetkým, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia.

Zdá sa, že vrtochy počasia sa akoby prenášali aj do nálad redakcií mienkotvorných médií. V čase oddychu kedysi konzervatívnejší stredopravicový denník veľkolepo a kontroverzne priniesol krajne liberálnu tému z prostredia tradične ľavicového Západu. Narážam na snahu o dekriminalizáciu pedofílie. Hnutie presadzujúce práva pedofilných osôb sa zrodilo na Západe už v druhej polovici 20. storočia. Aj keď až tam slovenské články nezašli, celosvetovo sa toto hnutie tradične snažilo o zrušenie alebo zníženie vekovej hranice ochrany neplnoletých alebo chcelo legalizovať sexuálne kontakty s deťmi a mladistvými.

Pedofilné hnutie malo svoje počiatky v časoch sexuálnej revolúcie na Západe. Hodne podpory sa mu dostalo od ľavicovo-alternatívneho politického spektra a kontakty udržiavalo aj s hnutiami za emancipáciu homosexuálov. Kým tesne pred pádom železnej opony sa viaceré pedofilné hnutia rozpadli, v rôznych krajinách približne pred 10 rokmi akoby zažívali renesanciu. Tieto hnutia teraz prísne oddeľujú trestnú pedofíliu od záujmov osôb, ktoré trestané neboli. Teraz im už nejde o legalizáciu nelegálnych sexuálnych obsahov alebo vzťahov s deťmi, ale o podporu, aby nepáchali sexuálne násilie. Vraj chcú zmierniť stigmatizáciu ich pedofilných sklonov zo strany majoritnej spoločnosti. Články slovenského denníka sa teda nesú na vlne doby.

Kým podľa trestného práva všetky sexuálne delikty dospelých voči deťom a mladistvým do 18 rokov spadajú pod spoločný termín pedofília, v prípade medzinárodnej klasifikácie psychických ochorení DSM, alebo medzinárodnej klasifikácie ochorení ICD, sa stále kriticky diskutuje o nastavení hornej hranice veku mladistvej osoby, keď dotyčného možno ešte zaradiť do skupiny pedofilov. V posledných desaťročiach vznikol termín hebefília, teda sexuálna preferencia pre dievčatá a chlapcov približne vo veku 11 až 16 rokov, od obdobia začínajúcej puberty do jej skončenia. Aktuálne prebiehajú diskusie, či aj sklony k takýmto mladistvým nemajú byť zaradené do klasifikácie chorôb ako psychická porucha.

Vedecké štúdie pri mužoch s takýmito sklonmi ukázali veľmi podobnú intenzitu túžby ako pri lekársky diagnostikovaných pedofiloch. Anonymné prieskumy pri dotknutých mužoch navyše zistili, že prevažná väčšina opýtaných už spáchala sexuálne zneužitie alebo konzumovala detskú pornografiu. Táto skupina dotknutých mladých v puberte sa dostala do záujmu výskumu predovšetkým v USA, pretože priemerný vek všetkých zaznamenaných zneužitých detí tam bol 14 rokov. Napríklad aj nemecký psychoterapeut Klaus Michael Beier sa v súvislosti s ľuďmi, ktorí uprednostňujú deti v skoršom štádiu puberty, prikláňa k názoru, aby aj tento sklon bol klasifikovaný ako psychická porucha.

Pri hlbšom nazretí do tému pedofílie vzniká skôr dojem, že nie pedofili a hebefili potrebujú zo strany spoločnosti viac podpory, ale oveľa viac objekty ich túžby, predovšetkým staršie deti, ktoré vchádzajú do dospelosti. Lepšie definovanie ochrany aj zo strany trestného práva u týchto zraniteľných skupín by bolo namieste aj na Slovensku. Predovšetkým dievčatá do 18 rokov zo sociálne slabších skupín potrebujú lepšiu právnu ochranu pred sexuálnym zneužítím, aby sa nestávali matkami už ako mladistvé.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.12.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na december: Aby sa každý štát rozhodol urobiť všetko potrebné pre lepšiu budúcnosť mladých, najmä trpiacich
  • Úmysel KBS na december: Aby narodenie Spasiteľa, ktoré prinieslo radosť celému svetu, zažiarilo v srdciach všetkých ľudí a šírilo lásku a pokoj po celom svete
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beatku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Aby môj synček Gabriel mal kamarátov, lebo sa cíti v škole sám a aby sa mu v škole darilo. Michaela
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.