TopTip

Svätí strastoterpci na Kyjevskej Rusi

Svätí strastoterpci na Kyjevskej Rusi

V liturgickom kalendári cirkví byzantského obradu je 24. júl venovaný „svätým mučeníkom Borisovi a Glebovi, pri svätom krste nazvaným Roman a Dávid“, ktorí boli synmi „svätého apoštolom rovného a veľkého kniežaťa Vladimíra, pri svätom krste nazvaného Bazil“ (15. júl).

Boris a Gleb boli prvými kanonizovanými svätcami Kyjevskej Rusi (stalo sa tak pred rokom 1039).

Keď 15. júla 1015 zomrelo kyjevské veľkoknieža Vladimír, v Kyjeve bol iba jeho najstarší syn Svjatopolk. Vo svojej túžbe po moci  nechcel byť len prvým, ale aj jediným následníkom veľkokniežacieho stolca. Zatajil otcovu smrť a snažil sa svojich bratov postupne vlákať do pasce a dal ich zabiť, aby sa mohol stať samovládcom.

Svjatopolkoví emisári zabili najskôr a ceste do Vyšgorodu Borisa (24. júl 1015), ktorý sa vracal z vojenskej výpravy, neskôr ešte chlapca Gleba (5. septembra 1015) v blízkosti Smolenska na riečke Smjadyni, a nakoniec i brata Svjatoslava.

Po týchto bratovraždách zosadil Svjatopolka jeho brat Jaroslav Múdry, ktorý bol novgorodským kniežaťom. Jaroslav sa stal v roku 1019 kyjevským veľkokniežaťom a v snahe legalizovať a sankcionovať svoje postavenie (vystúpil, hoci ako pomstiteľ vrážd, proti zákonnému nástupcovi trónu) vyvinul všetko úsilie, aby sa bratom, ktorých pomstil, dostalo čoskoro verejnej úcty a kanonizácie.

Niet pochýb o tom, že Boris a Gleb boli obeťami politickej vraždy, takže vzniká otázka, akým právom sa o nich hovorí ako o kresťanských mučeníkoch, t.j. ako o ľuďoch, ktorí zomreli za vieru a Krista. Ortodoxný teológ T. Ware na túto námietku odpovedal: „Pretože doslova brali príkaz evanjelia, nekládli odpor, hoci ľahko mohli; obidvaja boli potom zavraždení Svjatopolkovými emisármi. Ak sa mala preliať krv, tak Boris a Gleb dali prednosť tomu, aby to bola ich krv. Hoci teda neboli mučeníkmi pre vieru, ale obeťami politických sporov, boli obidvaja kanonizovaní a dostalo sa im titulu mučeníkov (strastoterpcov). Všetci cítili, že svojou nevinnosťou a dobrovoľným utrpením sa podieľali na Kristovom utrpení. Rusi vždy kládli veľký dôraz na miesto utrpenia v kresťanskom živote.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.