Celková čiastka
Zostávajúci čas
Najneskôr od nedeľného poludnia už niet pochybnosti: Lev XIV. bude politickým pápežom. Náznakom tohto smerovania bolo už to, že pri výbere mena myslel predovšetkým na pápeža Leva XIII., ktorý sa zaoberal sociálnymi otázkami z kresťanského hľadiska, aby ich neponechal ateistickým nenávistníkom a štváčom. A aj prvý Lev medzi nástupcami svätého Petra, Lev Veľký, bol výsostne politický pápež, keď v roku 452 vytiahol v ústrety hunskému kráľovi Attilovi a pri Manute tak úspešne agitoval za ušetrenie Ríma, že v Ríme sa rozšírila legenda, že hunskému vodcovi sa na oblohe zjavili svätí Peter a Pavol ozbrojení mečmi.
Rovnako ako Lev Veľký a Lev XIII., aj pápež Lev XIV. sa ocitol v období, ktoré je politicky mimoriadne ohrozujúce, ideologicky zmätené a teologicky mimoriadne zmätené. O to dôležitejšia je pápežova jasnosť, pevnosť a vedenie. Levovi Prvému sa to podarilo nielen tým, že zastavil Attilu, ale aj jasným vymedzením sa voči pelagianizmu. Rovnako tak Lev XIII. prostredníctvom celkovo 86 encyklík, ktoré dali silný impulz nielen sociálnej náuke, ale aj svetovej misii cirkvi a katolíckej zbožnosti.
Od jeho prvého príhovoru pod modlitbe „Nebies kráľovná“ je jasné, že pápež Lev XIV. chce byť rovnako ako jeho predchodcovia hlásateľom mieru: dd čias Benedikta XV., ktorý chcel zastaviť nezmyselné zabíjanie v prvej svetovej vojne, boli pápeži vždy vášnivými hlásateľmi mieru. Podobne ako pápež Ján Pavol II. v konflikte o Falklandy, vo vojnách v juhovýchodnej Európe a na Blízkom východe, aj Lev XIV. v nedeľu hovoril veľmi konkrétne: nevyzýval len všeobecne na mier, ale požadoval pre Ukrajinu „skutočný, spravodlivý a trvalý mier“, oslobodenie vojnových zajatcov a návrat ukrajinských detí unesených Ruskom do ich rodín.
Lev XIV. stručne a presne tematizoval aj konflikt na Blízkom východe, keď požadoval okamžité prímerie, humanitárnu pomoc pre trpiace obyvateľstvo a prepustenie všetkých rukojemníkov. Pápež má tiež na zreteli konflikt medzi ázijskými atómovými veľmocami Indiou a Pakistanom, ktorý sa práve opäť upokojil: uvítal prímerie a vyzval na trvalé urovnanie na základe rokovaní.
Niet pochýb o tom, že jasnými slovami, ktoré budú vyzývať na spravodlivosť a pravdivosť, bude Lev XIV. čeliť svetovej politike poznačenej chaosom, národným egoizmom a znovu vzplanutými konfliktmi. Nielen katolíci na celom svete, ale všetci ľudia môžu hľadieť na pápeža, ktorý je pripravený a schopný poskytnúť orientáciu. Lev XIV. by sa mohol stať svedomím sveta v politickej dobe bez svedomia.
Zdroj: https://www.die-tagespost.de/kirche/vatikan-und-papst/das-gewissen-der-welt-art-263362
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram