TopTip

TO SME MY: Jana Kršňáková

TO SME MY: Jana Kršňáková

Už ste si niekedy čítali definíciu vášho krstného mena? Vraj nositeľky mena Jana majú dobrú pamäť a vrodený cit pre diplomaciu. Súhlasíte?

Jasné, že ma to zaujímalo a pátrala som po význame svojho mena. Aj keď, pravdu povediac, nie vždy sa to zhoduje s realitou… Tak napríklad v mojom prípade platí skôr tá prvá časť. Citu diplomacie  sa učím celý život. Z čoho vyplýva, že vrodenú ju nemám. Pretože som človek, ktorý uprednostňuje viac priamosť, ako diplomaciu. Čo však nie vždy vyznieva v môj prospech. Ľudia majú radšej prifarbené slová, ako holé fakty. Dohodnime sa, že diplomacii sa učím.

Mnohí tvrdia, že žurnalistika je povolanie, nie zamestnanie. A dokonca pre Jany vraj ideálne. Aj vy to tak vnímate?

Presne tak to vnímam aj ja. V žurnalistike som sa našla. A nič iné som ani nikdy robiť nechcela, aj keď moji rodičia neboli nadšení mojou voľbou povolania. Sú učitelia, tak možno dúfali, že pôjdem v ich šľapajách, no nenalákali ma ani na argument, že budem mať letné prázdniny… Bola som pevne rozhodnutá a dnes to vnímam ako správne rozhodnutie a svoje poslanie.

Keď chce byť človek novinárom potrebuje dokonalý prehľad o dianí okolo seba. Určite sú však oblasti, ktoré sledujeme viac, iné zasa menej. Ktoré informácie by ste zaradili do prvej a ktoré do druhej kategórie?

Nemám informácie prvej a druhej kategórie. Všetko je rovnako dôležité. Pretože vždy sa to dotýka ľudí a ich životov. Či sú to rozhodnutia politikov, primátorov, starostov, alebo odborníkov - kadiaľ povedie cesta, akú diagnózu vám určí lekár a ako to ďalej ovplyvní váš život. Všetko sú to príbehy ľudí, záleží len od toho, aké fakty ovplyvnia ich životné cesty. A čím máte väčší prehľad, tým viac si to viete dať do súvislostí a naučiť sa čítať aj medzi riadkami.

Onedlho to budú presne dva roky, čo pôsobíte na pozícii editorky spravodajstva v Rádiu Lumen. Ako sa Vám na tejto stoličke sedí, aké sú špecifiká spravodajstva na Lumene a ako ste sa k tejto práci dostali?

Tak, stolička by mohla byť aj lepšia:-), lebo už čosi zažila. Ale teraz vážne. Je to v prvom rade zodpovednosť za každú odvysielanú správu. Dodržanie objektivity, aktuálnosti, správnosti uvádzaných faktov a plurality názorov. A je to aj o kontaktoch, aby sme vedeli, koho na ktorú tému osloviť. A špecifiká spravodajstva na Lumene? Hľadať a prinášať do správ aj akúsi nadstavbu, niečo navyše, čo na iných rozhlasových staniciach nedostanú. Som tu dva roky, ale to je ešte stále krátky čas na prevratné zmeny, ktoré však určite  plánujeme. Postupne sa však k nim blížime a verím, že naši poslucháči si ich všimnú a ocenia.

Skúste presnejšie ľuďom priblížiť ako vyzerá Váš pracovný deň a čo presne obnáša práca editora spravodajstva?

Môj pracovný deň  je vlastne jeden kolobeh, ktorý sa nikdy nekončí. Večer si ešte prezriem, čo sa udialo aktuálne a ráno opäť prezerám tlačové agentúry, noviny, webové portály, čo sa deje a aké dianie sa očakáva. A to je o tom spomínanom prehľade. Potom je mojou úlohou spolu s redaktorom, ktorý vysiela Infolumen, alebo Krátke správy, či ďalšie spravodajsko-publicistické relácie Rádia Lumen vybrať z toho množstva tém práve tie dôležité. Dohodnúť sa, na čo sa zameriame, čo je v téme podstatné a čo nie. Potom tomu dáme pekné šaty, teda upravíme do rozhlasového ,,jazyka", aby to bolo jasné, zrozumiteľné, objektívne. A stručné. Nakoľko máme presne vyhradený čas, ktorý nemôžeme prekročiť, lebo by sme narušili vysielací harmonogram rádia. Je to teda koordinácia redaktorov, výber tém, spôsob ich spracovania, uvedenie súvislostí a prínos danej udalosti pre spoločnosť. Jazyková a štylistická úprava textov, prejav moderátora, výber žánrov, dodržiavanie etiky. Je to teda celý complex detailov, ktoré potom vytvoria rozhlasový celok.

Ste aj moderátorka diskusnej relácie ÚV hovor. Aký je jej hlavný prínos pre poslucháčov?

Táto relácia má  v prvom rade poradenskú funkciu. Preto veľmi záleží na výbere hosťa a témy. Mať ten správny cit na to, čo práve rezonuje v spoločnosti a bytostne sa dotýka ľudí. Či už sú to mamičky, školáci, ľudia s rôznym ochorením, handicapom, atď. Vedieť poradiť, pomôcť, podať pomocnú ruku, vypočuť si skúsenosti, ako sa mnohé veci v živote dajú zvládnuť.

Takže sa snažíte pomáhať a s odborníkmi hľadať riešenia. Pomoc prostredníctvom tejto relácie naberá v súčasnosti aj iný významný rozmer. Prezraďte prečo sa Rádio Lumen rozhodlo pomáhať starším ľuďom?

Pretože sme zistili, že je to výsostne aktuálna a traumatická téma. Starí ľudia sa ocitli na pokraji záujmu našej súčasnosti. A to nie je správne. Chceme ukázať, že sú stále potrební a nepatria do starého železa. Stále majú čo povedať a byť prospešní, len im k tomu nedávame šancu. Preto sme vytvorili UV hovor špeciál každý posledný piatok v mesiaci, kde sa dostanú k slovu a môžu povedať, čo ich trápi, bolí, prečo sa sužujú. Na všetko je riešenie, len treba o tom hovoriť.

Akej téme sa budete venovať v aprílovom vydaní relácie ÚV hovor špeciál - zameranom na pomoc starším?

Chceli by sme si pozvať advokáta a podrobnejšie rozobrať tému majetkov, dedičstva. Lebo práve to je svárom v mnohých rodinách, kde žijú starší ľudia.

Ani sa mi nechce veriť, že už sme pri poslednej otázke. Nedá mi preto nespomenúť blížiace sa sviatky Veľkej noci. Ako zvyknete prežívať toto obdobie jari presiaknuté tak významými udalosťami pre kresťanov?

V prvom rade pracovne, pretože vysielanie nezastane…. Ale, samozrejme, nielen prácou je človek živý. Určite duchovnou očistou a hľadaním pokoja v duši.

 

TRI NAJ JANY KRŠŇÁKOVEJ

Najobľúbenejšia správa

Je od môjho syna Tomáša. Keď mi napísal, že som sa stala starou mamou a do rodiny sme privítali nášho malého Boriska, ktorý má už vyše roka. A od vtedy sú to správy o tom, ako rastie, že už behá a čo sa všetko nové naučil.

Naj(ne)obľúbenejší politik

Taký nie je. A ani nemôže byť.

Najobľúbenejší sviatok v roku

Každý vydarený deň.

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.