TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Dohoda Svätej stolice s Čínou

Vatikánsky týždenník: Dohoda Svätej stolice s Čínou František sa stretol s čínskymi veriacimi. Foto: SITA/AP Gregorio Borgia

V uplynulých dňoch bola po procese dlhého zbližovania podpísaná v Pekingu predbežná dohoda týkajúca sa menovania nových biskupov, a to s cieľom skvalitniť život katolíckych veriacich v Číne. Zmluvné strany reprezentovali Mons. Antoine Camilleri, podsekretár sekcie Štátneho sekretariátu Svätej stolice pre vzťahy so štátmi a Wang Chao, štátny tajomník ministra zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky. Podpísaná predbežná dohoda je plodom postupného zbližovania medzi Čínou a Apoštolskou stolicou, pričom zahŕňa aj periodické vyhodnocovanie svojho plnenia.

Svoje oficiálne stanovisko k dohode vydal aj štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin. V ňom poznamenal, že Apoštolský stolce týmto dokumentom „sleduje pastoračný cieľ, totiž pomôcť miestnym cirkvám, aby sa im dostalo podmienok väčšej slobody, autonómie a organizácie a mohli sa tak venovať poslaniu zvestovať evanjelium a prispievať k integrálnemu rozvoju človek a spoločnosti. Po prvýkrát po mnohých desaťročiach majú dnes všetci biskupi v Číne spoločenstvo s rímskym biskupom. Pápež František rovnako ako jeho bezprostrední predchodcovia, hľadí na čínsky ľud a obracia sa k nemu so zvláštnou pozornosťou a starostlivosťou,“ uviedol v komuniké kardinál Parolin.

Pápež František súčasne s tým rozhodol o obnovení plného spoločenstva ôsmim čínskym biskupom, ktorí boli konsekrovaní bez nevyhnutného pápežského poverenia. Jedným z nich je aj už medzičasom zosnulý biskup Antonio Tu Shihua, ktorý pred svojou smrťou v januári 2017 vyjadril želanie byť zmierený s Apoštolskou stolicou. Pontifik verí a dúfa, že prijaté rozhodnutie bude začiatkom novej etapy, ktorá prekoná minulé zranenia a pomôže uskutočniť plné spoločenstvo všetkých čínskych biskupov.

Okrem toho pápež František zaslal aj svoje vlastné posolstvo čínskym katolíkom a univerzálnej cirkvi pri príležitosti podpísania spomínanej predbežnej dohody týkajúcej sa menovania biskupov. Niekoľkostranové posolstvo sa začína slovami Žalmu: „Jeho milosrdenstvo trvá naveky, jeho vernosť z pokolenia na pokolenie“ (Ž 100,5). František sa textom obracia na „najdrahších bratov v biskupskej službe, kňazov, zasvätené osoby a všetkých veriacich katolíckej cirkvi v Číne“. Zdôrazňuje tiež, že „predbežná dohoda podpísaná čínskymi autoritami, aj keď sa obmedzuje na niektoré aspekty života cirkvi a aj keď je nevyhnutne ju ešte zdokonaliť, môže zo svojej strany prispieť k písaniu novej kapitoly katolíckej cirkvi v Číne. Dohoda po prvýkrát zavádza stabilné prvky spolupráce medzi štátnymi autoritami a Apoštolským stolcom s nádejou, že sa pre katolícku komunitu zabezpečia dobrí pastieri.“ V závere posolstva pontifik zahŕňa medzi adresátov svojho listu všetkých členov celej univerzálnej cirkvi a v jednom z bodov sa obracia aj na politické vedenie Čínskej ľudovej republiky.

Pripomeňme v tejto súvislosti, že svoje posolstvo vo forme otvoreného listu adresovaného biskupom, kňazom, zasväteným osobám a všetkým laikom v Číne zaslal už Benedikt XVI. Stalo sa tak v máji 2007, teda pred viac než desiatimi rokmi. V ňom vtedy popísal teologické aspekty situácie cirkvi, poskytol pokyny pre pastoračný život a ustanovil 24. máj ako osobitný deň modlitieb za cirkev v Číne.

 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.