TopTip

Zo zahraničia
Vatikánsky týždenník: Finančné správy zverejnené

Vatikánsky týždenník: Finančné správy zverejnené Interiér vatikánskej banky. Foto: DiePresse

Aj na Slovensku je známy ako „Vatikánska banka“. V skutočnosti však jeho oficiálny názov znie „Inštitút pre náboženské diela“. Práve táto významná vatikánska finančná inštitúcia zverejnila pred časom svoju finančnú bilanciu za rok 2018. V oficiálnej tlačovej správe sa uvádza, že v uplynulom roku inštitút pokračoval s obozretnosťou v poskytovaní finančných služieb cirkvi prítomnej v celom svete a Vatikánskemu mestskému štátu. Podľa tejto výročnej správy, ktorá bola jednomyseľne schválená Dozornou radou inštitútu, slúžila banka dohromady 14 953 klientom s finančnými aktívami vo výške 5 miliárd eur, čo je mierny pokles oproti roku 2017, kedy išlo o 5,3 miliardy eur. Čistý hospodársky výsledok za spomenuté obdobie predstavuje 17,5 miliónov eur v porovnaná s 31,9 miliónmi eur za roku 2017. Banka pokračovala v procese optimalizácie nákladov, ktoré znížila na 16 miliónov eur z pôvodných 18,7 milióna eur v roku 2017 a vyznačuje sa vysokou solventnosťou a nízkorizikovým profilom.

Počas uplynulého roku banka taktiež zavŕšila zavedenie kritérií pre výber finančných aktivít pre investovanie v súlade s katolíckou etikou, s výberom výlučne takých podnikov, ktoré vyvíjajú aktivitu v súlade so sociálnou náukou cirkvi. Inštitút naďalej dával prednosť investovaniu smerujúcemu k podpore rozvoja chudobnejších krajín a rôznymi formami prispel na benefičné a sociálne aktivity.

Aj ďalšia správa prichádzajúca z Vatikánu sa týka financií. Pápežská dobročinná nadácia Kirche in Not (po slovensky „Cirkev v núdzi“) totiž tiež zverejnila svoju výročnú správu za minulý rok. V správe sa podľa Vatikánskeho rozhlasu uvádza, že v roku 2018 vybrala cez 111 miliónov eur prostredníctvom 23 národných a jedného medzinárodného centra od dohromady 330 000 darcov. Štvrtina z tejto sumy bola venovaná krajinám Blízkeho východu, najmä však Sýrii (8 a pol milióna eur) a Iraku (6 a pol milióna eur). Ďalších 27 % prostriedkov putovalo do Afriky.

Pokiaľ ide o charakter pomoci, bolo viac ako 23 miliónov, teda najväčší podiel, venovaný do rekonštrukcie budov. Nemalá suma putovala do Indie a napríklad na Ukrajinu. Podpora nadácie Kirche in Not predstavuje významný dobročinný vklad katolíckej cirkvi v rámci celého sveta. Táto podpora sa uskutočňuje predovšetkým blízkosťou utláčanej a prenasledovanej cirkvi prostredníctvom schopnosti konkrétne reagovať na útoky, ktorým sú vo svete stále viac vystavené kresťanské komunity. Rekonštrukcia zdevastovaných kostolov, pomoc rodinám obetí a podpora kňazov a rehoľných sestier v ich práci dokazujú, že viera má moc poraziť nenávisť, konštatuje sa vo výročnej správe pápežskej dobročinnej nadácie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.