TopTip

Novinky
Zdenka Schelingová: Obeta pre trpiacu Cirkev

Zdenka Schelingová: Obeta pre trpiacu Cirkev Sestru Zdenku Schelingovú si v jej rodiku (v Krivej) uctil redaktor Ivo Novák s deťmi.

4.november patrí na Rádiu LUMEN sestre Zdenke Schelingovej. Jej svedectvo je výnimočné tým, že mimoriadne citlivo vnímala potreby Cirkvi a neváhala obetovať sa. 

Sestru Zdenku si môžete na Slovensku uctiť aj v jej rodisku v oravskej obci Krivá. Vo farskom kostole sv. Jozefa robotníka je príležitosť na "návštevu" aj počas dňa, keďže kostol je otvorený pre okoloidúcich pútnikov. Na pravej strane pred oltárom sa nachádza veľká socha sestry Zdenky Schelingovej. Často tam nestojí osamotená, pretože z času na čas, sa vždy niekto z miestnych alebo pocestných zastaví na krátku modlitbu k prvej slovenskej blahoslavenej. Zastavil sa aj náš redaktor Ivo Novák s rodinou. 

"Po politickej zmene v roku 1948 Komunistická strana v bývalom Československu začala otvorené prenasledovanie cirkvi. Mnohí veriaci boli diskriminovaní pre svoju vieru, biskupi a kňazi prenasledovaní a väznení, rehoľné kongregácie zlikvidované a ich členovia poslaní na nútené práce. Sestra Zdenka si uvedomovala potrebu brániť cirkev.Odhodlala sa k odvážnym skutkom a tak podľa svojho poznania, síl a možností vyjadrila svoj odpor voči nespravodlivému násiliu. Jej postoje vyjadrovali vnútornú ochotu priniesť aj veľké obety pre trpiacu cirkev. Dvakrát sa podieľala na príprave úteku väznených katolíckych kňazov.

Ráno 29. februára 1952 štátna bezpečnosť zatkla sestru Zdenku. Držali ju vo vyšetrovacej väzbe v Justičnom paláci v Bratislave a tam podrobili vyšetrovaniu, ktoré bolo spojené s bezohľadným mučením. 17. júna 1952 bola odsúdená za údajnú velezradu na 12 rokov straty slobody a 10 rokov straty občianskych práv.

Väznená bola v Rimavskej Sobote, Pardubiciach, Brne, vo väzenskej nemocnici v Prahe na Pankráci, kde sa stretla s pani Helenou Wildeovou – Kordovou, ktorej jedinej zverila dôležité podrobnosti, predovšetkým o utrpení vo vyšetrovacej väzbe. Svedectvo pani Heleny Wildeovej – Kordovej, sa stalo známym až po 40-tich rokoch, po jej príchode na Slovensko 27. septembra 1994." (zdroj: zdenka.sk)

Bl. sestra Zdenka Schelingová - základný prehľad:

Narodila sa okolo polnoci medzi 24. a 25. decembrom 1916 v Krivej na Orave.

28. januára 1943 zložila svoje večné sľuby.

Ráno 29. februára 1952 štátna bezpečnosť zatkla sestru Zdenku.

17. júna 1952 bola odsúdená za údajnú velezradu na 12 rokov straty slobody a 10 rokov straty občianskych práv.

Zomrela zaopatrená sviatosťami 31. júla 1955 o 7.45 hod. v trnavskej nemocnici na onkologickom oddelení.

14. septembra 2003 na sviatok Povýšenia Svätého kríža dostalo Slovensko prvú blahoslavenú – rehoľnú sestru z Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža – sestru Zdenku.

Modlitba za svätorečenie bl. Zdenky:

Otče, ty si obdaroval bl. Zdenku svetlom a mocou Ducha Svätého a dal jej milosť, aby podľa príkladu Ježiša Krista viedla kresťanský a rehoľný život až po hrdinskú mučenícku smrť. Prosíme ťa, udeľ nám milosť ..., o ktorú prosíme na jej príhovor v nádeji, že ju Cirkev čoskoro pripočíta k tvojim svätým. Daj zároveň, aby sa pre ľudí našich čias stala vzorom presvedčivého kresťanského života a veľkej úcty k sviatosti kňazstva. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

PREČÍTAJTE SI AJ:

Pavol Peter Gojdič: Muž zlatého srdca

Ján Vojtaššák: "Anjelom prikázal o tebe"

Ján Chryzostom Korec: Tajný biskup bez štátneho súhlasu

 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.