Celková čiastka
Zostávajúci čas
Otázka mieru a bezpečnosti bola bezpochyby kľúčovou témou posledných dvoch volieb, parlamentných a aj nedávnych prezidentských.
Väčšina obyvateľov Slovenska ovplyvnená rôznymi informáciami z okolia i zo sociálnych sietí a iných informačných kanálov s nevôľou vnímala, ako sa Slovensko na začiatku vojny na Ukrajine výraznou mierou, poskytnutím okrem humanitárnej aj vojenskej techniky, zapojilo do pomoci svojmu východnému susedovi.
Tak si väčšina obyvateľov Slovenska vyhodnotila, že čím bude mať Ukrajina menej vojenskej pomoci, tým skôr sa skončí aj toto strašné krviprelievanie.
V uplynulom roku Ukrajina investovala do svojej obrany až viac ako polovicu svojho hrubého domáceho produktu, takmer 61 miliárd eur. Podľa inštitútu pre výskum mieru Sipri, v medziročnom porovnaní Ukrajina zvýšila svoje výdavky na obranu o závratných 51 percent.
Vojenskú pomoc vo výške 35 miliárd eur dostala Ukrajina v uplynulom roku zo zahraničia. Napriek tomu boli výdavky na zbrojenie v Rusku ešte väčšie, o takmer 10 percent. Rusko v uplynulom roku tiež navyšovalo výdavky na zbrojenie. O celých 24 percent. Rusko dalo v minulom roku na zbrojenie okolo 102 miliárd eur.
Aj ostatné krajiny v minulom roku zvyšovali svoje výdavky na zbrojenie. V pomere k HDP, výrazne investovali krajiny ako Nemecko, Spojené kráľovstvo, ale aj Japonsko, alebo Čína.
Jedna z najvýznamnejších ekonomík sveta, dala v uplynulom roku na zbrojenie takmer 300 miliárd eur, takmer trikrát viac ako Rusko.
Hoci vojensky najväčšia krajina na svete Spojené štáty americké zvyšovali výdavky na zbrojenie v minulom oku len o vyše dve percentá, celkovo dali viac ako 900 miliárd eur, trikrát viac ako Čína.
Spojené štáty po poklese výdavkov na zbrojenie od roku 2011, začali opäť zvyšovať svoje výdavky už od roku 2015. Druhá vojensky najväčšia Čína zasa od roku 2021 medziročne zaznamenala pokles navyšovania výdavkov na zbrojenie. Rusko v tom čase svoje výdavky na zbrojenie začalo zasa navyšovať.
Spojené štáty americké stále každý rok investujú do zbrojenia najviac a spolu s Čínou dávajú polovicu všetkých výdavkov.
Napriek tomu samotným zbrojením sa svetový mier a lepšia bezpečnosť zabezpečiť nedajú. Zvyšovanie výdavkov na zbrojenie vo svete je naopak signálom, že svet sa cíti menej bezpečne. Čím viac absentuje snaha o diplomatické riešenie konfliktov, tým krajiny vnímajú viac napätia a nestability a preto viac investujú do vojenských opatrení.
Ak chceme žiť v bezpečnejšom svete, potrebujeme vytrvať aj v hľadaní nevojenských opatrení na riešenie aktuálnych veľkých vojenských konfliktov.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 08:00-12:00 Facebook Instagram