Celková čiastka
Zostávajúci čas
Existujú prosebné modlitby, ktoré nepatria do denného cyklu modlitieb. Sú to molebeny, akatisty a ďalšie. Označujú sa ako paraliturgické.
Moleben je ďakovná alebo prosebná modlitba, ktorou sa obraciame na Krista, Božiu Matku alebo svätých. V našich modlitbách prosíme o príhovor alebo pomoc, alebo ďakujeme Bohu za milosti, ktoré sme dostali.
Akatist je modlitba oslavy Krista, Božej Matky a svätých. Molebeny i akatisty sa môžeme modliť ako skupina, v cerkvi alebo súkromne.
Raz som videl, ako kňaz posvätil automobil. Čo to znamená? A nielen automobil, ale aj ďalšie veci. Prečo posväcujeme predmety?
Rôzne požehnania a posvätenia sú tiež známe prosebné modlitby. Ich texty sú obsiahnuté v liturgickej knihe, ktorá sa nazýva Trebnik, pretože obsahuje modlitby pre rôzne potreby. V modlitbách požehnania veriaci prosia Boha o pomoc v každodennom živote. V modlitbách pre posvätenie predmetov prosia o Božiu milosť používať ich pre dobro a pomoc mužom i ženám. Posvätením cerkví a predmetov patriacich k cerkvi (čaše, ikony, bohoslužobné knihy atď.) ich kresťania zasväcujú výlučne užívaniu počas bohoslužieb. Svätenie osôb sa vykonáva pre konkrétnu službu v Cirkvi: svieconosič, čítateľ, kantor alebo subdiakon. Existujú aj obrady pre zasvätenie osôb mníšskemu životu. Svojimi životmi už zjavujú Božie kráľovstvo, ku ktorému smerujeme.
Všetky tieto modlitby sa týkajú živých ľudí. No my sa modlíme aj za mŕtvych. Prečo?
Naša svätá cirkev sa modlí nielen za živých, ale aj za mŕtvych. Dôvodom na modlitbu za zosnulých je udalosť zmŕtvychvstania Ježiša Krista, ktorý „smrť smrťou premohol a tým, čo sú v hroboch, život daroval“ (paschálny tropár). O mŕtvych hovoríme ako o tých, ktorí zosnuli, pretože smrť kresťana je ako usnutie, po ktorom nastane prebudenie do nového života. Prosíme nášho milosrdného Boha, aby tí, ktorí zosnuli, boli hodní stáť po pravici Sudcu – Ježiša Krista – a našli odpočinok so svätými. Keď zomrie kresťan, my ho našimi modlitbami sprevádzame do večného života. Modlitby pohrebného obradu sú plné nádeje na vzkriesenie. Cirkev sa modlí za zosnulých počas božskej liturgie. Sláveniu pamiatky zosnulých sú venované aj soboty a osobitné dni liturgického roka.
Pozeral som film, v ktorom kňaz vyháňal diabla z človeka. Počas toho sa modlil. Existujú skutočne takéto modlitby v Cirkvi?
Áno, tieto modlitby sa nachádzajú v obrade exorcizmu – oslobodenia človeka od démonickej posadnutosti. Môže to vykonať kňaz vyznačujúci sa duchovným životom a čnosťami po tom, čo na to dostal požehnanie od svojho biskupa.
Prečo sa diabol môže stať pánom človeka?
Diabol je nepriateľom spásy človeka, a preto si ho chce podmaniť. Ak človek nekoná pokánie zo svojich hriechov, stáva sa čoraz závislejším od týchto hriechov a od diabla, ktorý stojí priamo za nimi. Nakoniec táto závislosť môže prerásť do démonickej posadnutosti – diabol sa stane absolútnym pánom ľudskej vôle. Keďže však diabol nikdy nemôže vymazať Boží obraz v človeku, človek sa vždy môže vyslobodiť z moci diabla. Božia milosť oslobodzuje človeka od diabla a dáva mu spásu.
Molebeny a akatisty sú modlitbové interakcie s osobami, ktorých pomoc žiadame. V modlitbe za zosnulých prosíme Boha, aby našli odpočinok so svätými a boli hodní stáť po pravici Ježiša Krista. Požehnávaním predmetov žiadame Boha o milosť používať ich pre dobro. Božia milosť dáva spásu a oslobodzuje človeka od každého zla. |
Zdroj: We walk with Christ. Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram