TopTip

Spoločenský komentár: Krvavá minulosť

Spoločenský komentár: Krvavá minulosť Slovenský minister Matúš Černák (vľavo) v rozhovore s Joachimom von Ribbentropom, ministrom zahraničných vecí Nemecka, v Berlíne v novembri 1939. (Zdroj: ČTK)

Svet už tak dlho trápia dôsledky pandémie, že už dlho nebolo počuť o žiadnom násilnom alebo teroristickom útoku. Predovšetkým v západnej Európe dochádzalo v minulosti k útokom najrôznejších jednotlivcov alebo aj organizovaných skupín.

Situácia po 2. svetovej vojne bola počas studenej vojny navonok síce celkom pokojná, hoci zahalená pocitom pretrvávajúceho napätia. Čo sa na verejnosť u nás ale nedostalo, boli početné smrteľné útoky mnohých spravodajských služieb.

V západnom Nemecku bola, žiaľ, takto najaktívnejšia juhoslovanská spravodajská služba. Pred takmer 2 mesiacmi uplynulo 40 rokov od chvíle, keď bol spáchaný bombový útok na sídlo Rádia Slobodná Európa v Mníchove. 8 ľudí pri ňom utrpelo ťažké zranenia. Nebolo to vtedy ani prvý ani posledný raz, čo tajní špióni ako z akčných filmov posielali výbušné zásielky, prepadávali sa redakcie a vydavateľstvá, či sa odstraňovali politickí disidenti alebo vládni oponenti.

Obyvatelia Mníchova sa len pred 3 rokmi dozvedeli, že v časoch komunizmu mala západonemecká spravodajská služba jedno zo svojich stanovíšť v severnej veži najznámejšieho katolíckeho kostola v meste.

Vtedajší západno-východný konflikt bol v Mníchove preexponovaný aj preto, lebo v meste sídlila vláda armády Spojených štátov amerických a nachádzali sa v ňom aj mnohí vysťahovalci z východoeurópskych krajín. Im aj vďaka finančnej podpore z USA pomáhali zriaďovať redakcie a vydavateľstvá.

Jedným z prvých obetí tajných služieb KGB sa v Mníchove stal marxistický revolucionár z Česka Wolfgang Václav Salus, ktorý emigroval do západného Nemecka. Agent mu vtedy tajne hrotom na topánke dal do tela jed. Salus zomrel pomaly o niekoľko dní, oficiálne na zápal pľúc. Skutočnú príčinu smrti sa podarilo odhaliť novinárke až v deväťdesiatych rokoch aj vďaka odtajneným archívom KGB. Obeťami tajných služieb sa stali v Mníchove aj politickí aktivisti z Ukrajiny, či slovenský politik Matúš Černák spolu s jeho dvoma náhodnými klientmi.

Aj v týchto dňoch sme počuli o práci tajných služieb, počas ktorej sa aj zomieralo. Ostáva veriť, že predstavitelia krajín sa poučia z násilia, ktoré sa dialo v nie tak dávnych časoch a neviedlo napokon ani k ničomu prospešnému, ale k väčšej eskalácii.

O svojich požiadavkách a víziách do budúcnosti je lepšie diskutovať so svojimi susednými krajinami v pokojnom duchu na diplomatickej úrovni, bez násilia a krviprelievania. Občan každej krajiny na svete si zaslúži, aby aj on mal lepšie podmienky na zlepšenie svojich životných perspektív.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.