TopTip

Spoločenský komentár: Rekapitulácia

Spoločenský komentár: Rekapitulácia Ilustračná fotografia. Zdroj: forbes.sk

Situácia v čínskom Wu-chane, kde pred rokom zúrila pandémia, sa už vrátila do situácie podobnej tej pred jej vypuknutím. Deti chodia do škôl, ľudia do práce. Otvorené sú aj obchody a prevádzky. Ísť vonku večer s priateľmi niekam si sadnúť nie je v tomto meste žiadnym zločinom.

Otvorené v tomto meste sú dokonca aj trhy s rôznym tovarom a potravinami, na ktorých sa mal pred rokom udiať prenos vírusu zo zvieraťa na človeka. Za celý rok od uzavretia tohto mesta v celej najľudnatejšej krajine sveta mali zaznamenať podľa oficiálnych údajov takmer 90-tisíc nákaz vírusom a viac ako 4,5-tisíc úmrtí.

Na našom malom Slovensku, ktoré má menej obyvateľov ako niektoré čínske veľkomestá, sme za krátky čas zaznamenali niekoľkonásobne viac potvrdených nákaz vírusom, a ak v krátkom čase nepoklesne mortalita v dôsledku nákazy, tak o niekoľko dní budeme mať na Slovensku, ktoré má toľko obyvateľov ako býva len v centre Wu-chanu, aj viac potvrdených obetí ako v celej Číne.

Oproti Číne sa situácia s nákazou v ostatných častiach sveta rozvinula do obludných rozmerov. Obludných nielen počtom nakazených a úmrtí, ale aj časom, ktorý si doposiaľ vyžiadala na reštrikciách a ktorý si ešte vyžiada, kým sa podarí vo veľkej časti uhasiť tento požiar.

Kým Číne sa zrejme podarilo obrazne povedané uhasiť požiar v jednom byte niekoľkoposchodového domu, väčšina krajín vo svete musela hasiť požiar opakovane, lebo ho neuhasila dostatočne na všetkých miestach a tak opätovne došlo k značným požiarom. Zdá sa, že tento „požiar“ prenikol do takmer všetkých častí mnohých krajín a stále tam tleje. Stáva sa miestami dokonca „odolnejší“ a „horľavejší“. Ekonomické dôsledky, ktoré z toho vyplynuli, sú pre zvyšok sveta podstatne horšie ako v samotnej Číne.

My sme na Slovensku síce na jar hasili požiar podobne intenzívne ako v Číne a ten sa takmer uhasil. Otvorené hranice a častá migrácia obyvateľov však prispeli k tomu, že požiar v celej Európe stále horí a paralyzuje život. Kým v Európe sme ekonomické dôsledky zatiaľ až tak nepocítili, minuloročné obrazy zo Spojených štátov, kde neexistuje taká právna ochrana zamestnanca, boli podstatne dramatickejšie. Zostalo tam mnoho nezamestnaných a časté boli aj potravinové zbierky pre ľudí, ktorí zrazu nemali výslovne čo do úst. Aj preto tam prezidentské voľby prebiehali vo vypätejšej atmosfére.

V Európe sme štátnou pomocou odsunuli podobné problémy do budúcnosti. Nárastu nezamestnanosti a podobným negatívnym javom ako v USA sa možno nevyhneme. Naša terajšia vláda sa musí preto pripraviť na to, že viacerí ľudia budú v sťaženej situácii reagovať citlivejšie ako doteraz. A spolu s eskaláciou vynucovacích opatrení a neúctivej komunikácie voči občanom bude ešte viac rásť aj miera spoločenskej nespokojnosti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.