TopTip

Novinky
Vladimír Jukl: Budovateľ tajnej Cirkvi

Vladimír Jukl: Budovateľ tajnej Cirkvi Cintorín Slávičie údolie v Bratislave - miesto posledného odpočinku Vladimíra Jukla.

So Silvestrom Krčmérym, ktorého sme vám už predstavili, dlhé roky spolupracoval. Ich spoluprácu si však všimla aj ŠtB. Počas dušičkovej oktávy si uctievame trpiteľov pre vieru. 

Spolu s priateľom Silvestrom Krčmérym spoločne študovali na jednej vysokej škole. Bok po boku spolupracovali na vzraste tajnej Cirkvi v bývalom Československu. A zakrátko po sebe symbolicky aj odišli z tohto sveta. Čím bol výnimočný Vladimír Jukl?

"Narodil sa v roku 1925 v Bratislave, kde prežil väčšiu časť svojho života. Jeho otec mal český pôvod a pracoval ako profesor na Obchodnej akadémii v Bratislave. Matka bola Slovenka a práve ona Vladimírovi vštepila základy viery a náboženského života. Získal základné, stredoškolské i vysokoškolské vzdelanie. Stal sa členom spoločenstva Rodina, kde sa v roku 1943 zoznámil s kňazom a profesorom Tomislavom Kolakovičom. V tomto spoločenstve sa mladí vysokoškoláci zaoberali podrobnejším štúdiom ruštiny a východnej liturgie a filozofie. Vďaka pátrovi Kolakovičovi získal Vladimír poznanie aplikovanej kresťanskej teológie a vlastnú vnútornú spiritualitu. Spolu chceli nadviazať spoluprácu s vedúcimi ruskými činiteľmi, a tak pomôcť katolíckej cirkvi v Sovietskom zväze. V roku 1944 sa zúčastnili SNP a hoci neorganizovali odboj, boli nútení skrývať sa v horách. Po Povstaní sa profesorovi podarilo na leto odcestovať do Ruska a Vladimír začal spolu s priateľom Silvestrom Krčmérym študovať na vysokej škole v Prahe. Tam spoločne rozvinuli hnutie laického apoštolátu, tzv. katolícku akciu a naďalej spolupracovali s pátrom Kolakovičom, čo bolo hlavným dôvodom ich štvortýždňového zatknutia a vyšetrovania Štátnou bezpečnosťou v roku 1946. O päť rokov neskôr sa začala ŠtB opäť špeciálne zaoberať Rodinou. Juklovi a Krčméryho priatelia boli postupne zatýkaní. Vladimíra Jukla zatkla ŠtB v auguste 1951. Po mučení a desaťmesačnej samoväzbe bol ako 27-ročný odsúdený za velezradu na 25 rokov väzenia. Na slobodu sa dostal podmienečne v roku 1965. Vo väzení strávil 13 rokov, 6 mesiacov a 9 dní. Ostatní členovia Rodiny boli odsúdení spolu viac ako na tisíc rokov. V roku 1966 založili Jukl s Krčmérym prvý vysokoškolský krúžok tajnej Cirkvi. V roku 1968 bol prepustený na slobodu tajný biskup Korec. Po jeho odobrení začali Jukl s Krčmérym systematicky podľa Kolakovičových odporúčaní budovať tajnú cirkev ako organizáciu. Postupne vybudovali na každej bratislavskej fakulte a v každom ročníku krúžok tajnej Cirkvi. Počas štúdia s vysokoškolákmi pracovali v Bratislave a školili ich na to, aby po návrate do svojho bydliska dokázali zakladať regionálne krúžky tajnej cirkvi. Koncom sedemdesiatych rokov už existovala tajná cirkev ako organizovaná sieť po celom Slovensku. V roku 1971 bol Vladimír Jukl tajne vysvätený za kňaza." (zdroj: Ústav pamäti národa)

"Pár dní pred jeho smrťou som sa s ním stretol a plánovali sme dokonca ďalšie stretnutia. Preto ma jeho smrť zaskočila. Zomrel náhle, v deň 1. výročia blahorečenia Jána Pavla II. Ešte krátko pred smrťou bol pokojný, šťastný, spomínal nám návštevu otca biskupa Jozefa Haľka, viedol s nami pekný priateľský dialóg...," zaspomínal si na čas smrti Vladimíra Jukla historik František Neupauer.

Vladimír Jukl - základný prehľad:

Narodil sa v roku 1925 v Bratislave.

V roku 1944 sa spolu s Kolakovičom so zámerom nadviazať spoluprácu Cirkvi s Ruskom zúčastnil SNP.

August 1951 - zatkla ho ŠtB.

Vo väzení strávil 13 rokov, 6 mesiacov a 9 dní.

1971 - tajne vysvätený za kňaza

Zomrel 1. mája 2012.

PREČÍTAJTE SI AJ:

Pavol Peter Gojdič: Muž zlatého srdca

Ján Vojtaššák: "Anjelom prikázal o tebe"

Ján Chryzostom Korec: Tajný biskup bez štátneho súhlasu

Zdenka Schelingová: Obeta pre trpiacu Cirkev

Silvester Krčméry: Nepriznal som sa k ničomu

František Paňák: Nech na každom sídlisku v Košiciach majú kostol

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beatku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.