Celková čiastka
Zostávajúci čas
Poľsko bolo dlho považované za baštu katolíckej viery. Potom pred niekoľkými rokmi krajinou otriasli škandály zneužívania v cirkvi a mnohí ľudia sa odvrátili od duchovných. Svedčia o tom aj tieto čísla: pri celoštátnom sčítaní ľudu v roku 2021 sa k rímskokatolíckej cirkvi prihlásilo už len 27 miliónov Poliakov – je to o vyše 6 miliónov menej ako pred desiatimi rokmi.
V tejto situácii si poľskí katolícki biskupi zvolili svojho nového predsedu: gdanského arcibiskupa Tadeusza Wojdu. Táto voľba veľmi potešila aj rehoľníkov. Lebo 67-ročný pallotín Wojda je prvým rehoľníkom, ktorý bude na čele poľskej biskupskej konferencie. Wojdovo zvolenie je „dobrou správou pre všetkých spolubratov a veľmi dobrou správou pre cirkev v Poľsku i na celom svete,“ povedal pallotín Michal Siennicki.
Spokojnosť s týmto personálnym rozhodnutím vyjadril aj rektor Katolíckej univerzity v Lubline Miroslaw Kalinowski. Ocenil Wojdove skúsenosti a doterajšie angažovanie sa. Nový predseda biskupov bude „udávať smer cirkvi v Poľsku v jednote so Svätým Otcom Františkom a univerzálnou cirkvou“, povedal Kalinowski.
Na tlačovej konferencii Wojda poďakoval biskupom za dôveru. Bude stavať na tvorivej spolupráci, „ktorá nás spája“. Keďže arcibiskupom je len sedem rokov, očakával, že za predsedu bude zvolený niekto iný, priznal Wojda.
„Cirkev sa vždy snaží osloviť ľudí, odovzdať im najdôležitejší obsah zrozumiteľným jazykom, ktorý buduje a spája naše spoločenstvo a predovšetkým prináša niečo dobré, niečo konštruktívne,“ povedal Wojda a dodal, že chce počúvať a budovať mosty porozumenia.
Vatikán mu nie je cudzí
Wojda sa veľmi dobre vyzná vo Vatikáne. V roku 1984 odišiel do Ríma na ďalšie štúdium, ktoré ukončil v roku 1989 doktorandskou prácou o misijnej teológii z Münsteru a belgickej univerzity v Leuvene. Potom pracoval pre vatikánsky evanjelizačný úrad a od roku 2007 viedol jeho kanceláriu. Pápež Benedikt XVI. ho v roku 2012 vymenoval za štátneho podsekretára misijnej kongregácie.
Predtým, ako sa v roku 2021 stal arcibiskupom pobaltského mesta Gdansk, bol Wojda takmer štyri roky arcibiskupom v Bialystoku na severovýchode Poľska. Na rozdiel od poľského prímasa arcibiskupa Wojcjecha Polaka nie je známy v celej krajine. Mnohí liberálni katolíci si práve Polaka želali ako predsedu biskupskej konferencie.
Aj negatívne reakcie
Niektorí katolícki komentátori vyčítajú Wojdovi, že ako biskup nie je až taký dobrý. Nebolo zrejmé, že by chcel „osloviť ľudí, ktorí sú znechutení cirkvou alebo Bohom“, kritizoval Zbigniew Nosowski, šéfredaktor časopisu Wiez. A bez takejto vízie to pre budúcnosť cirkvi znamená ďalšie odcirkevnenie poľskej viery, zánik spoločenského významu katolicizmu, znechutenie veriacich a inštitucionálny rozpad cirkevných štruktúr.“ Nosowského pochmúrny záver znie: v najbližších piatich rokoch nemožno počítať s konferenciou biskupov.
Negatívne na voľbu reagoval aj Piotr Sikora z odbornej redakcie týždenníka Tygodnik Powszechny. Rozhodnutie v prospech Wojdu „s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k ďalšej marginalizácii významu poľského episkopátu – tak v spoločensko-politickej sfére, ako aj v živote samotnej cirkvi“. Wojdom a novozvoleným podpredsedom vroclavským arcibiskupom Józefom Kupnym si biskupi zvolili vedúcich predstaviteľov, „ktorí budú v ich mene mlčať“.
Biskupi sa usilujú o dialóg s vládou
Momentálne to však tak nevyzerá. Biskupi na svojom plenárnom zasadnutí vymenovali niekoľko zástupcov, ktorí budú s novou stredo-ľavou vládou diskutovať o budúcnosti predmetu katolícke náboženstvo na školách. Zameriavajú sa na dialóg – a chcú zabrániť zníženiu počtu hodín náboženskej výchovy. Vo svojom komuniké na záver plenárneho zhromaždenia biskupi zdôraznili, že náboženská výchova sprostredkúva základné hodnoty, „na ktorých by mal byť postavený život každého človeka a každej spoločnosti“.
Zdroj: https://www.kathpress.at/goto/meldung/2355047/lob-und-kritik-fuer-polens-neuen-bischofskonferenz-vorsitzenden
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 08:00-12:00 Facebook Instagram