Celková čiastka
Zostávajúci čas
Nemecký kardinál Walter Kasper sa zasadzuje za diakonát žien v Katolíckej cirkvi a považuje za potrebné aj ďalšie reformy. „Otvorenie trvalého diakonátu pre ženy má podľa môjho osobného názoru dobré teologické argumenty a z pastoračného hľadiska by to bol zmysluplný krok,“ píše 92-ročný kardinál vo svojej autobiografii.
„Ženy a muži majú pred Bohom rovnakú dôstojnosť a preto musia byť uznávaní so svojimi vlastnými charizmami,“ povedal Kasper. V tomto ohľade sa v uplynulých desaťročiach veľa zmenilo, ale ešte stále je čo robiť. Kniha s názvom „Na stope pravde“ bude publikovaná 10. júna vo vydavateľstve Herder.
Iniciatívy reformne orientovaných katolíkov, viaceré katolícke ženské združenia a tiež početné podnety v rámci posledného celosvetového synodálneho procesu sa zasadzujú za zavedenie ženského diakonátu, niektorí sa zasadzujú za otvorenie všetkých služieb a úradov v Katolíckej cirkvi pre ženy. Doposiaľ sú úrady diakona, kňaza a biskupa, ktoré sa udeľujú vysviackou, vyhradené mužom. Diakoni v Rímskokatolíckej cirkvi smú krstiť, sobášiť, pochovávať a kázať, ale nesmú spovedať a celebrovať svätú omšu. To smú robiť len kňazi.
Postavenie žien v Katolíckej cirkvi sa podľa kardinála žijúceho v Ríme a bývalého biskupa Rottenburgu-Stuttgartu stalo „megatémou“. V cirkvi existuje „mnoho funkcií s vedúcou zodpovednosťou, ktoré nepredpokladajú sviatostné splnomocnenie a smú byť zverené aj ženám“, uvádza Kasper.
Kardinál zároveň zdôraznil, že v Katolíckej cirkvi je potrebná nová, „viac súrodenecká“ kultúra vo vzťahoch medzi duchovnými a laikmi. „Aj v budúcnosti budeme potrebovať dobrých biskupov a kňazov, ale v synodálnej cirkvi je už minulosťou čas klerikalizmu a svojvoľných rozhodnutí biskupov,“ píše Kasper. „Laici chcú a majú byť počúvaní a smú od biskupov a kňazov očakávať skladanie účtov.“
Kasper počíta s tým, že cirkev bude čoraz menšia. V menej náboženskom prostredí sa „možno čoskoro staneme diasporickou cirkvou“ a „vrátime sa do situácie ranej cirkvi“. To mu však nenaháňa strach. Kardinál zdôraznil: „Pôvodná cirkev nebola svätým zvyškom, o ktorom dnes niektorí snívajú, ale bola svätým začiatkom, z ktorého sa naša cirkev ako malé horčičné zrnko stala veľkým stromom, ktorý poskytuje tieň až do najvzdialenejších kútov zeme.“
Nové, sľubné trendy často vychádzali z malých, ale odhodlaných skupín. „Ako predpovedajú mnohí pozorní pozorovatelia, mohlo by to dopadnúť tak, že mladé, často malé, ale živé cirkvi južnej pologule vnesú do cirkvi nový elán a my Európania budeme čoskoro vyzerať staro“, píše Kasper. „Bez obrátenia, modlitby a pokánia majú všetky tie reformy, aj keď sú dobre mienené, sotva nejakú budúcnosť.“
Zdroj: https://www.kathpress.at/goto/meldung/2480439/kardinal-kasper-frauendiakonat-waere-sinnvoll
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram