Celková čiastka
Zostávajúci čas
Katechéza pre mládež: Čas spoločnej modlitby (9b)
Viem, že úloha kňaza je dôležitá pri spoločnej modlitbe. V čom presne spočíva táto úloha?
Kňaz predsedá spoločnej modlitbe a zastupuje spoločenstvo veriacich pred Bohom počas bohoslužieb v cerkvi. Pravdepodobne viete, že liturgický deň, a teda aj bohoslužby, sa v kresťanskej tradícii začínajú večer, a to na pamiatku stvorenia sveta, ako je opísané v knihe Genezis: „A nastal večer a nastalo ráno“ (porov. Genezis 1).
O aké bohoslužby ide?
Bohoslužby sa začínajú večierňou a konajú sa počas celého dňa. Po večierni sa modlíme povečerie, polnočnicu, utiereň a hodinky: prvú, tretiu, šiestu a deviatu, ako aj obednicu.
Texty alebo poriadky bohoslužieb sa nachádzajú v knihe nazývanej Časoslov (Horologion). Božská liturgia je vrcholom všetkých bohoslužieb.
Navyše k božskej liturgii sa v našej farnosti slávi večiereň a utiereň.
No ja som nikdy nebol na večierni ani na utierni. Môžeš mi o nich niečo povedať? A je to dôležité zúčastňovať sa na nich?
Áno, určite. Večiereň a utiereň nás pripravujú najlepšie na účasť na božskej liturgii. Tieto a ďalšie bohoslužby z časoslova sa slúžia každý deň. Ak toto nie je možné, tak potom sa večiereň slávi aspoň v sobotu večer a pred veľkými cirkevnými sviatkami. A utiereň sa slávi v nedeľu ráno alebo v deň sviatku.
Večiereň sa mi naozaj páči, aj keď nie všetkému v nej rozumiem.
Na začiatku večierne si spievaním Žalmu 103 pripomíname, že Boh stvoril svet. Keď si pripomíname pád našich prvých rodičov, modlíme sa žalmy, v ktorých vyjadrujeme pokánie a prosíme o odpustenie našich hriechov. Kristus vstupuje do duchovnej temnoty zapríčinenej našimi hriechmi – „Svetlo tiché.“ Potom spievame hymnus „Ráč nás, Pane“, v ktorom prosíme Boha, aby nás zachránil od hriechu. Večiereň sa končí piesňou spravodlivého Simeona „Teraz prepustíš“, ktorej slovami vyjadrujeme radosť zo spásy v Kristovi.
A videl som, ako kňaz požehnal chlieb, pšenicu, víno a olej pri večierni. Prečo je to tak?
Táto časť večierne sa nazýva lítia. Slávi sa vo veľké sviatky. Zvyčajne počas služby bdenia alebo po božskej liturgii vo sviatok konzumujeme chlieb a víno, ktoré boli posvätené pri lítii, a kňaz nás pomaže olejom na znak našej príslušnosti k spoločenstvu veriacich a na telesné a duchovné posilnenie. Preto ťa povzbudzujem, aby si sa zúčastňoval na večierni čo najčastejšie.
A čo je také osobitné na utierni?
Pri utierni chválime víťazstvo svetla nad tmou – Krista nad hriechom a smrťou – v hymne: „Boh je Pán a zjavil sa nám.“ Počas nedeľnej utierne spievame nasledujúce hymny: „Zhromaždenie anjelov“ a „Videli sme Kristovo vzkriesenie“. V hymnoch kánonu si pripomíname príbeh spásy od exodu vyvoleného národa z Egypta až po Zvestovanie Prečistej Panne Márii a triumfálnym hymnom „Sláva Bohu na výsostiach“ dosvedčujeme našu účasť na tomto víťazstve a našu nádej nášho bytia vo svetle Božej slávy.
Neuvedomoval som, že večiereň a utiereň sú také významné a dôležité pre nás!
A nielen večiereň a utiereň, ale aj ostatné bohoslužby časoslova. Vďaka nim kresťania prijímajú dar neustáleho spoločenstva s Bohom a dar obohatenia v poznaní Boha.
No najdôležitejšou bohoslužbou je božská liturgia, však?
Áno. Božská liturgia je vrcholom kresťanskej modlitby. Práve pri božskej liturgii sme zjednotení s Bohom a medzi sebou navzájom skrze stôl Božieho slova a stôl Eucharistie.
Ešte porozprávame o božskej liturgii a jej význame. Tejto otázke budeme venovať našu nasledujúcu konverzáciu.
Večiereň je oslavou Boha za jeho stvorenie a vyjadrením radosti z našej spásy. Utiereň ohlasuje víťazstvo svetla nad tmou, víťazstvo Krista nad hriechom a smrťou. Božská liturgia je vrcholom kresťanskej modlitby. |
Zdroj: We walk with Christ. Preložil o. Ján Krupa
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram