Celková čiastka
Zostávajúci čas
Najstaršia univerzita na Filipínach otvorila nový kampus
Po viac ako 400 rokoch otvorila Katolícka univerzita svätého Tomáša svoj prvý kampus mimo Manily, na ostrove Mindanao. Marbelský biskup Cerilo Alan Casicas a dominikánsky provinciál Filemon dela Cruz Jr. slávnostne posvätili šesťposchodovú budovu v areáli s rozlohou 82 hektárov v meste General Santos. Informovala o tom vo štvrtok 11. apríla Filipínska biskupská konferencia prostredníctvom svojho spravodajského portálu.
Nový kampus bude ponúkať študijné programy v oblasti zdravotníctva, obchodu a účtovníctva, strojárstva a informačných technológií. Na začiatku výučby tu bude študovať 5-tisíc študentov.
Univerzita svätého Tomáša je považovaná za najstaršiu katolícku univerzitu v Ázii a jednu z najväčších na svete. Jej založenie sa pripisuje španielskemu dominikánovi Miguelovi de Benavidesovi. Odvtedy je Univerzita svätého Tomáša riadená rádom. De Benavides prišiel na Filipíny s prvou dominikánskou misiou v roku 1587 a v roku 1601 sa stal v poradí tretím arcibiskupom Manily.
Katolícka cirkev je hlavným poskytovateľom vzdelávania na Filipínach. Viac ako 1 500 škôl a univerzít je členom Združenia katolíckych vzdelávacích inštitúcií.
Cirkev v Španielsku je za úplnú legalizáciu migrantov
Katolícka cirkev v Španielsku vedie kampaň za legalizáciu státisícov nelegálnych prisťahovalcov. Podľa miestnej Charity sa na zbierke podpisov v tomto smere zúčastnilo viac ako 700-tisíc ľudí.
Socialisti premiéra Pedra Sancheza, ktorí sú v Španielsku pri moci, preto v utorok oznámili, že v parlamente podporia príslušnú legislatívnu iniciatívu. Tá by umožnila získať štatút riadneho pobytu približne 500-tisíc migrantom, ktorí žijú v krajine nelegálne. Ľavicový koaličný partner Sumar a viaceré regionálne strany sú tiež otvorené tomuto návrhu, preto sa zdá, že väčšina v parlamente je pravdepodobná.
Zatiaľ čo opoziční konzervatívci varovali pred „magnetovým efektom“, predseda Španielskej biskupskej konferencie Luis Argüello tento krok uvítal ako „etický a demokratický“. Ide predsa o dôstojnosť tisícov ľudí, povedal arcibiskup Valladolidu.
Ukrajinské cirkvi kritizujú ako nacistický dokument Svetového koncilu ruského ľudu
Na Ukrajine narazil na ostrú kritiku dokument Svetového koncilu ruského ľudu s názvom „Súčasnosť a budúcnosť ruského sveta“.
„Dôrazne a kategoricky“ ho odsúdila Ukrajinská rada cirkví a náboženských organizácií.
Podľa názoru náboženských predstaviteľov nadväzuje na naratívy a ideológiu ruského sveta, ktoré Rada opakovane odsúdila. Tento dokument sa dokonca pokúša verejne ospravedlňovať agresiu proti Ukrajine, pričom ju nazýva svätou vojnou.
Dokument popiera existenciu ukrajinského národa a jeho právo žiť vo vlastnom štáte. Na základe svojej aktívnej účasti na Svetovom koncile ruského ľudu vedenie Ruskej pravoslávnej cirkvi nesie „plnú morálnu zodpovednosť za obsah tohto neľudského neonacistického dokumentu, ktorý je v úplnom rozpore s pravdou a duchovnými a morálnymi názormi kresťanstva, islamu a judaizmu“.
Ukrajinská rada cirkví a náboženských organizácií vyzvala na uvalenie medzinárodných sankcií na patriarchu Kirilla a vedenie Svetového koncilu ruského ľudu.
Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája 2022 súčasťou Ruskej pravoslávnej cirkvi, vyhlásila, že sa „dištancuje od myšlienok, ktoré sú obsiahnuté v dokumente, kategoricky s nimi nesúhlasí a odsudzuje ich“.
Vo svojom vyhlásení sa tiež výslovne dištancovala od ideológie ruského sveta, keďže úlohou cirkvi je hlásať evanjelium, a nie vytvárať „geopolitické a geospirituálne konštrukcie“.
Ukrajinská pravoslávna cirkev zopakovala svoju podporu ukrajinskému štátu a kritizovala skutočnosť, že dokument vyzýva na porušenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny.
Metropolita Epifanij (Dumenko), hlava novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, označil ideológiu ruského sveta za „heretickú doktrínu a najnovšiu formu modloslužby“. Ideológia ruského sveta je „podobou nacizmu, ktorý ospravedlňuje agresívnu vojnu, teror, genocídu a iné zločiny proti ľudskosti“.
Dokument sa stretol s nesúhlasom aj medzi ruskými duchovnými, ktorí sú proti vojne. Kritizovali skutočnosť, že sa v ňom nespomína evanjelium. Zdôrazňujú sa aj rozpory so Sociálnou doktrínou Ruskej pravoslávnej cirkvi.
Svetový koncil ruského ľudu je ruská mimovládna organizácia, ktorá združuje zástupcov politiky, obchodu, kultúry a náboženských spoločenstiev. Jej cieľom je duchovná, kultúrna, sociálna a hospodárska obroda Ruska a ruského ľudu a pri jeho založení zohrala dôležitú úlohu Ruská pravoslávna cirkev.
Na čele Svetového koncilu ruského ľudu stojí ruský patriarcha Kirill a vo výboroch organizácie je mnoho predstaviteľov Ruskej pravoslávnej cirkvi. Formálne však Svetový koncil nie je súčasťou Ruskej pravoslávnej cirkvi.
Koncom marca poslal všetkým eparchiám Ruskej pravoslávnej cirkvi okružný list aj výkonný riaditeľ Moskovského patriarchátu, metropolita Grigorij (Petrov). V ňom ich informoval, že počas veľkopôstneho obdobia by sa mali každý deň modliť modlitbu za Svätú Rus spolu s modlitbou za víťazstvo nad Ukrajinou. Táto modlitba sa už predtým mala modliť na každej bohoslužbe. Duchovní, ktorí tak neurobia, musia rátať s následkami.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 08:00-12:00 Facebook Instagram