TopTip

Oheň, ktorý zapálilo Duginovo myslenie

Oheň, ktorý zapálilo Duginovo myslenie zdroj foto: pexels.com

Jedna fotografia ukazuje ruského filozofa Alexandra Dugina s rukami zopnutými nad hlavou pred horiacim autom, v ktorom práve zomrela jeho dcéra. Nie je to oheň, ktorý Dugin zapálil vlastným myslením?

Smrteľný atentát na kremeľskú propagandistku, novinárku a politologičku Darju Duginovú pri Moskve je zásahom proti putinistom, aký tu ešte nebol. Je dcérou „Putinovho našepkávača“ Alexandra Dugina, duchovného strojcu veľkoruského impéria od Vladivostoku po Lisabon. V sobotu večer bol Dugin so svojou dcérou na vlasteneckom festivale „Tradícia“, Darja neplánovane sama opustila toto stretnutie. Nálož v aute bola nastražená zaiste na otca, Darja použila jeho auto na cestu domov.

Presvedčená zástankyňa ruskej vojny

Nielen Duginová bola vo verejných prejavoch presvedčenou zástankyňou ruskej invázie na Ukrajinu, Dugin v minulom roku inváziu dokonca žiadal vo svojej eseji Veľké prebudenie proti resetu, v ktorej požadoval imperiálne znovuzrodenie Ruska a vytváral nepriateľa z liberalizmu globalizácie, ako aj z „biopolitickej diktatúry“ očkovania a iných opatrení proti pandémii.

„Amerika je na ústupe. Musíme zaútočiť!“ Takto znie jeden z nadpisov tejto knihy. Aj jeho kniha „Konflikty budúcnosti. Návrat geopolitiky“, publikovaná v roku 2014, jasne ukázala, čo Dugin očakával a chcel presadzovať: historicky zdôvodnenú mocenskú politiku namiesto ďalšieho vývoja a skutočnosti právnych inštitúcií.

Eurázijec Dugin sa opiera o západoeurópsku konzervatívnu revolúciu a panrusizmus s mysliteľmi ako Julius Evola, Friedrich Nietzsche, geopolitik Karl Haushofer, právnik Carl Schmitt alebo francúzsky metafyzik René Guénon.

Duginova stará mama bola dekankou na Vysokej škole Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, jeho matka pracovala na ministerstve zdravotníctva; otec bol v KGB. V tejto blízkosti k moci sa zdržiaval aj Dugin. Už vo svojom ranom spise „Cesty absolútna“ žiadal „úplný tradicionalizmus“, ktorý spochybňoval západné hodnoty.

Nálož bola určená pre neho

Dugin sa staval zvlášť proti rastúcej vláde menšín nad väčšinami. Vo svojich rozhovoroch na Youtube vystupuje ako milý premýšľavý filozof, ktorý však chce vidieť Rusko na čele veľkého prebudenia. Jemu určená nálož vybuchla v najužšom okruhu Putina a ukazuje, aká je krajina skutočne rozorvaná od vojny o Ukrajinu.

Pôvodne publikované na die-tagespost.de

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Esclusiva casa familiare con mansarda abitabile.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.