TopTip

Pápež František vyhlási ďalšieho cirkevného učiteľa

Pápež František vyhlási ďalšieho cirkevného učiteľa zdroj foto: pexels.com

Na audiencii poskytnutej členom pravoslávno-katolíckeho pracovného kruhu Svätý Irenej pápež František v minulý štvrtok oznámil, že svätého Ireneja Lyonského vyhlási za cirkevného učiteľa. Informoval o tom portál Vatican News. „Váš patrón bude nositeľom titulu doctor unitatis,“ povedal pápež pred teológmi. V slovenskom preklade tento titul znamená: „Učenec jednoty.“ Irenej žil v rokoch 135 až 200 po Kristovi a bude 37. svätým, ktorého cirkev poctí titulom „cirkevný učiteľ“.

V roku pápež Benedikt XVI. venoval tomuto svätému, ktorý je považovaný za most medzi východom a západom, jednu katechézu na generálnej audiencii a ocenil ho  v nej ako „muža viery a pastiera“. Irenej sledoval „dvojaký cieľ“: „obranu pravej náuky pred útokmi heretikov a jasnú prezentáciu právd viery“.

Na audiencii pápež František opísal tohto svätca ako „veľký duchovný a teologický most medzi východnými a západnými kresťanmi“. Samotné meno - Irenej - „nesie v sebe vpísané slovo mier“, zdôraznil pápež a pripomenul grécky koreň mena „Eirenaios“, ktoré v preklade znamená „mierumilovný“ alebo „mierotvorca“. Práve tomuto programu bol zasvätený život tohto svätca.

„Cirkevný otec jednoty Cirkvi“

Už v roku 2017 vtedajší lyonský arcibiskup Philippe kardinál Barbarin požiadal pápeža Františka, aby slávnostne povýšil svätého Ireneja Lyonského na „cirkevného učiteľa jednoty Cirkvi“. V liste zo 4. januára 2018 pápež deklaroval svoj súhlas, ale zároveň žiadal, aby francúzski biskupi a rektori teologických univerzitných inštitútov pripojili svoj súhlas k návrhu kardinála Barbarina.

Svätý Irenej bol lyonským biskupom v rokoch 177 až 202. Jednota cirkvi bola pre neho veľmi dôležitá. Preto vystúpil pred pápežom, aby komunity, ktoré slávili Veľkú noc v inom termíne ako Rímska cirkev, neboli exkomunikované. Irenej bol žiakom svätého Polykarpa zo Smyrny, takže pochádzal pravdepodobne z Malej Ázie. Ako nástupca svätého Potina, ktorý zomrel ako mučeník, sa Irenej stal biskupom Lyonu, ktorý bol v tej dobe najdôležitejšou metropolou rímskej Galie.

Svätého Ireneja veľmi znepokojovalo šírenie náuk gnostikov, ktorí popierali vtelenie Božieho Slova v Ježišovi Kristovi. Irenej starostlivo študoval náuky gnostikov, viedol veľa rozhovorov o viere a neúnavne čítal. Na základe svojich dôkladných znalostí názorov heretikov napísal prácu „Adversus haereses“ (Proti falošným náukám), aby odmietol ezoterické názory.

Irenej staval cirkev v jej pôvodnosti, univerzálnosti a jednote proti herézam, ktoré sa vyznačujú odchýlkami a fragmentáciou. Irenej podčiarkol legitimitu Cirkvi prostredníctvom apoštolskej postupnosti biskupov a držania sa spisov Starého zákona a Nového zákona ako „kánonu pravdy“. Proti gnostickým predstavám zdôrazňoval vieru v jediného Boha a Stvoriteľa, pozitívny postoj k životu na svete, význam etiky, očakávanie Kristovho návratu. Adamov hriech videl Irenej zrušený Kristovým vtelením. Dodnes je teológia Pravoslávnej cirkvi silne ovplyvnená myšlienkami svätého Ireneja.

V teologickej výmene názorov tento svätec nikdy nezabúdal, že jeho meno znamená „mierumilovný“. Následkom toho sa slovo „irenický“ stalo trvalým pojmom pre mierové správanie v ťažkých intelektuálnych a politických výmenách názorov. Irenejove diela sa vyznačovali múdrosťou, láskou a vernosťou apoštolskej tradícii.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa unifamiliar de obra con tejado a dos aguas para una parcela estrecha. Preparado en realidad 3D con colocación en la parcela.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.