TopTip

Spoločenský komentár: Zastavenie násilia

Spoločenský komentár: Zastavenie násilia zdroj foto: pexels.com

V predchádzajúcom vydaní tejto rubriky sme hovorili o pohľade cirkvi na vojenské operácie naprieč storočiami. Ústredným motívom, ktorý sa od Ježišových čias tiahne ako jasné spojivo, je vysoká úcta ku každému životu, najmä tomu najbezbrannejšiemu a s tým súvisiace úsilie o také riešenie konfliktov, pri ktorých by nebolo potrebné nasadenie ničivých a smrteľných zbraní.

Ako konflikt na Ukrajine postupuje, tým sa stávame čoraz viac svedkami ohavnosti vojny. Len niekoľko týždňov stačilo na to, aby sme počuli o vraždení bezbranných civilistov a o páchaní násilia na ženách.

Hoci od konca Druhej svetovej vojny ubehlo už takmer 80 rokov, zdá sa, že ohavné praktiky časti ozbrojených síl sa vôbec nezmenili. Pred 80 rokmi navyše k ohavnostiam na civilnom obyvateľstve dochádzalo na oboch stranách konfliktu, ako nám pripomína aj svedectvo dnes už blahoslavenej Anny Kolesárovej.

Vojna je ako pomyselná Pandorina skrinka z gréckych báji. Kým sa vojna neukončí, ľudstvo bude trpieť na najrôznejšie formy trápenia a strasti spôsobeného zlom, ktoré stratilo zábrany.

Je teraz zarážajúce, že Európa mohla tejto ohavnej vojne predísť aj tým, že so znižovaním energetickej závislosti na Rusku sa malo začať už po anexii Krymu.

Namiesto toho sa v Európskej únii za posledných 8 rokov väzby s týmto dodávateľom ešte zvyšovali. Najmä v Nemecku, ktoré je pre Európu dôležitou ekonomickou silou. Po výbuchu jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime začali Nemci s odstavovaním vlastných jadrových elektrární a začali budovať plynové. Po otvorení priameho severného plynovodu cez Baltské more sa len niekoľko mesiacov od anexie Krymu začalo s realizáciou druhej severnej vetvy. Do projektu bolo okrem Nemecka zapojené predovšetkým Rakúsko a Holandsko.

Spojené štáty varovali Nemecko pred touto príliš jednostrannou energetickou závislosťou ešte v roku 2018. Krajina dokonca sama nespravuje ani svoje najväčšie plynové zásobníky, ale spravuje ich ruská štátna firma.

Podobne ako teraz v Nemecku rozmýšľajú nad tým, ako diverzifikovať svoje energetické zdroje, aj my na Slovensku potrebujeme rozmýšľať nad tým, ako budeme spestrovať naše energetické dodávky. Potrebujeme rozmýšľať nad inovatívnymi prístupmi, ktoré budú v konečnom dôsledku aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Lebo aj samotná ťažba zemného plynu nie je až taká ekologická a uvoľňujú sa pri nej do ovzdušia značné množstvá metánu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bungalow à 4 pièces avec toit à pans et accès à la terrasse depuis la chambre.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.